Biden, OPEC+ kararının ardından Suudi Arabistan'a sonuçlar sözü verdi

Sosyal Medyada Paylaş!

Başkan Joe Biden, OPEC+'ın geçen hafta ABD'nin itirazları üzerine petrol üretim hedefini azaltacağını açıklamasının ardından Salı günü ABD'nin Suudi Arabistan ile ilişkilerinin "sonuçlarının olacağını" söyledi.

 

Açıklaması, Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanı güçlü Demokrat Senatör Bob Menendez'in ABD'nin silah satışları da dahil olmak üzere Suudi Arabistan ile tüm işbirliğini derhal dondurması gerektiğini söylemesinden bir gün sonra geldi.

Biden, CNN'den Jake Tapper ile yaptığı röportajda, hangi seçenekleri düşündüğünü tartışmadı.

 

Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre, bir politika incelemesi yapılacağını söyledi, ancak yeniden değerlendirmeyi kimin yöneteceği konusunda eylem veya bilgi için herhangi bir zaman çizelgesi vermedi. ABD'nin durumu "önümüzdeki haftalar ve aylar boyunca" yakından izleyeceğini söyledi.

 

Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan, OPEC+ kararının tamamen ekonomik olduğunu ve üye ülkeler tarafından oybirliğiyle alındığını söyledi.

Prens Faysal Al Arabiya televizyon kanalına verdiği demeçte, "OPEC+ üyeleri sorumlu davrandı ve uygun kararı aldı" dedi.

 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya dahil müttefiklerden oluşan petrol üreticisi grubu OPEC+, ABD yetkililerinin böyle bir harekete karşı haftalarca yürüttüğü lobi çalışmalarının ardından üretim hedefini açıkladı.

 

ABD, Suudi Arabistan'ı Rusya'ya boyun eğmekle suçladı ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline karşılık olarak Batı'nın Rus petrolünün fiyatına koyduğu üst sınıra itiraz etti.

ABD yetkilileri sessizce en büyük Arap ortağını üretim kesintisi fikrinden vazgeçmeye ikna etmeye çalışıyorlardı, ancak Suudi Arabistan'ın fiili hükümdarı Veliaht Prens Muhammed bin Salman etkilenmedi.

Gözler İran'da;

ABD istihbaratı, veliaht prensin, krallığın İstanbul'daki konsolosluğunda Suudi ajanlar tarafından öldürülen ve parçalanan bir Suudi eleştirmeni olan Kaşıkçı'yı yakalama veya öldürme operasyonunu onayladığını söyledi.

 

86 yaşındaki Kral Selman'ın oğlu prens, öldürme emrini reddetti, ancak "benim gözetimim altında" gerçekleştiğini kabul etti. Biden , Temmuz ayında prense sorumlu olduğunu düşündüğünü söylediğini söyledi.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, Biden'ın "bu ilişkinin ileriye nasıl görünmesi gerektiğini düşünmek için" Kongre ile birlikte çalışacağını söyledi.

 

Kirby, "Sanırım bu konuşmaları hemen yapmaya istekli olacak. Bunun, açıkçası çok daha uzun süre beklemesi veya beklemesi gereken bir şey olduğunu düşünmüyorum," diye ekledi.