Birleşik Arap Emirlikleri, İklim Zirvesine Ev Sahipliği Yaparken Yeni Petrol Antlaşmaları Yapmayı Planlıyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Birleşik Arap Emirlikleri, İklim Zirvesine Ev Sahipliği Yaparken Yeni Petrol Antlaşmaları Yapmayı Planlıyor

BAE, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na (COP)  bu yıl ev sahipliği yapıyor. BAE, bu rolünü yeni petrol ve gaz anlaşmaları yapmak için bir fırsat olarak kullanmayı planlıyor.

Brifing dokümanlarına göre, BAE 15 ülkeyle fosil yakıt anlaşmaları için görüşmeyi planladığı belirtiliyor. BM’nin COP28 zirvesinden sorumlu organı,  ev sahiplerinin kişisel çıkar gütmeden görevlerini yerine getirmelerinin beklendiğini belirtti.

COP’a ev sahipliği yapan ülkeden beklenenin aksine COP süresince iş anlaşmaları yapmaya çalışmak standardının ihlali anlamına geliyor.BAE yetkilileri, COP28 müzakerelerini iş görüşmeleri için kullandıklarını inkar etmezken, BAE “özel görüşmeler özeldir” ifadelerini kullandı.

BAE yetkilileri tarafından hazırlanan belgeler ile 30 Kasım’da başlayacak COP28 Zirvesi öncesi öncesinde 27 hükümetle yapılacak müzakereleri içeriyor.

BAE’nin devlet petrol şirketi ADNOC’un yenilenebilir enerji şirketi MASDAR Belgelerde, Kolombiya müzakerecilere iletilmek üzere, Kolombiya’nın fosil yakıt kaynaklarını geliştirmek noktasında ADNOC’un destek vermeye “hazır olduğu” mesajı veriliyor.

ADNOC’un fosil yakıt geliştirme projeleri için partner olmayı hedeflediği ülkeler arasında Almanya ve Mısır dahil 13 ülke yer alıyor.Ayrıca belgeler BAE’nin yenilenebilir enerji şirketi MASDAR’ın İngiltere, Fransa, Almanya dahil olmak üzere 20 ülkeyle olası bir ticari fırsata ilişkin öneriler hazırladığını işaret ediyor.

 

Kaynak: BBC