Blinken, ABD'nin yeni dış yardım tasarısı üzerindeki gerilimler artarken önemli Çin ziyaretine başladı

Sosyal Medyada Paylaş!

Blinken, ABD'nin yeni dış yardım tasarısı üzerindeki gerilimler artarken önemli Çin ziyaretine başladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a milyarlarca dolarlık yardım sağlayacak ve TikTok'un Çin merkezli ana şirketini sosyal medya platformunu satmaya zorlayacak bir dış yardım paketinin Senato tarafından onaylanmasının ardından, güçlendirilmiş bir diplomatik el ile Çin'e kritik bir geziye başladı.

Blinken, Senato'nun uzun süredir bekletilen yasayı oylamasından sadece birkaç saat sonra ve Başkan Joe Biden'ın ABD'nin müttefiklerini ve ortaklarını savunmadaki kararlılığını göstermek için yasayı imzalamasının beklenmesinden kısa bir süre önce Çarşamba günü Şanghay'a geldi. Tasarının kabul edilmesi, çok sayıda küresel ve bölgesel anlaşmazlık konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle zaten karmaşık olan bir ilişkiye daha fazla karmaşıklık katacaktır.

Yine de, Blinken'ın Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki bir görüşmeden, Hazine Bakanı Janet Yellen'ın Çin'e benzer bir ziyaretinden ve ABD ile Çin savunma şefleri arasındaki bir görüşmeden kısa bir süre sonra bu geziyi yapıyor olması, iki tarafın en azından farklılıklarını tartışmaya istekli olduklarının bir işareti. Çin'i birincil derecede ilgilendiren tasarı, Tayvan ve daha geniş Hint-Pasifik'teki Çin tehditlerine karşı koymak için 8 milyar dolar ayırıyor ve Çinli ByteDance'e TikTok'u satması için dokuz ay veriyor ve bir satış devam ediyorsa olası üç aylık bir uzatma veriyor. Çin, ABD'nin dönek bir eyalet olarak gördüğü Tayvan'a yaptığı yardıma karşı çıktı ve hareketi derhal tehlikeli bir provokasyon olarak kınadı. Ayrıca TikTok'un satışını zorlama çabalarına da şiddetle karşı çıkıyor.

Blinken begins key China visit as tensions rise over new US foreign aid bill | AP News