Blinken Cuma günü İsrail'i ziyaret edecek

Sosyal Medyada Paylaş!

Blinken Cuma günü İsrail'i ziyaret edecek, 'yeniden canlanmış' Filistin Yönetimi'nin savaştan sonra Gazze'yi yönetmesi gerektiğini söyledi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Salı günü yaptığı açıklamada, İsrail'in Hamas'ı devirme hedefinde başarılı olması halinde "yeniden canlanmış" bir Filistin Yönetimi'nin Gazze'nin kontrolünü yeniden ele geçirmesi gerektiğini, ancak bölgesel ortakların ve uluslararası kuruluşların geçici bir rol oynayabileceğini söyledi.

Blinken'ın Senato Tahsisat Komitesi önündeki ifadesi sırasında yaptığı açıklamalar, Biden yönetiminin, İsrail-Hamas savaşının patlak vermesinden bu yana bölgesel ortaklarla özel olarak gündeme getirdikten sonra, Filistin Yönetimi'nin Gazze Şeridi'ne dönme arzusunu ilk kez kamuoyuna açıkladığı anlamına geliyor. Ateşkes çağrısında bulunan birkaç düzine aşırı solcu protestocunun tekrar tekrar kesintiye uğramasını içeren duruşmadan saatler sonra, İsrailli bir yetkili The Times of Israel'e, Blinken'ın Hamas terör grubunun üç hafta önce ölümcül şok saldırısını başlatmasından bu yana ikinci ziyareti için Cuma günü Tel Aviv'e geleceğini doğruladı. Blinken, Senato'daki oturumda yaptığı konuşmada, "Bir noktada, etkili ve yeniden canlandırılmış bir Filistin Yönetimi'nin Gazze için yönetişim ve nihayetinde güvenlik sorumluluğuna sahip olması en mantıklı olacaktır" dedi.

Hamas, Filistin yasama seçimlerinde oyların çoğunu kazandıktan bir yıl sonra, kanlı çatışmaların ardından 2007'de Filistin Yönetimi'ni Gazze'den çıkardı. "Oraya bir adımda ulaşıp ulaşamayacağınız, bakmamız gereken büyük bir soru. Ve eğer yapamazsanız, o zaman bölgedeki diğer bazı ülkeleri de kapsayabilecek başka geçici düzenlemeler var" dedi. "Hem güvenlik hem de yönetişim sağlamaya yardımcı olacak uluslararası kurumları içerebilir."

Kaynak:Blinken to visit Israel on Friday, says ‘revitalized’ PA should govern Gaza after war | The Times of Israel