Blinken, Ortadoğu’da Gerginliği Azaltmak İçin Tura Çıktı

Sosyal Medyada Paylaş!

Blinken, Ortadoğu’da Gerginliği Azaltmak İçin Tura Çıktı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, 7 Ekim’den bu yana beşinci Ortadoğu turuna çıktı.

Blinken’ın Ortadoğu turunun ilk durağı ise Suudi Arabistan oldu. 5 Şubat’ta Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir araya geldi. Görüşme yaklaşık iki saat sürdü. 

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Bakan Gazze’deki insani ihtiyaçların karşılanmasının ve çatışmanın daha fazla yayılmasının önlenmesinin öneminin altını çizdi” dedi.

Blinken ayrıca bu hafta Mısır, Katar, İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria'yı ziyaret edecek ve Gazze'de tutulan İsrailli rehinelerin serbest bırakılması için Hamas ile Mısır ve Katar'ın ara buluculuğunda yürütülen görüşmeleri ilerletmeye çalışacak.

Yemen'deki Husiler Kızıldeniz'deki nakliye yollarına saldırırken, İran destekli grupların da devreye girerek Irak ve Suriye'deki ABD güçlerine saldırması bölgede gerilimi tırmandırdı.

ABD, geçen hafta Ürdün'de üç Amerikan askerinin ölümüne ve onlarca askerin yaralanmasına neden olan insansız hava aracı saldırısına karşılık olarak Suriye, Irak ve Yemen'de İran destekli milislere misilleme saldırıları düzenledi.

Blinken ziyaretleri sırasında ABD’nin İran'la savaş peşinde olmadığını ve çatışmanın yayılmasını istemediklerine yönelik mesajını güçlendirmeye çalışacak. Ek olarak Pentagon da İran’ın savaş istemediğine dair kanaatini dile getirdi.

Üst düzey bir ABD'li yetkili Riyad'a yolculuğu esnasında gazetecilere yaptığı açıklamada Blinken'in temel önceliğinin "ABD'nin çatışmanın tırmandığını görmek istemediği ve çatışmayı tırmandırmayacağı mesajını doğrudan bölge ülkelerine iletmek" olduğunu söyledi.

Kaynak: BBC