BM 78. Genel Kurulu Başkanı'ndan Putin'in Tahıl Anlaşmasıyla İlgili Sözleri Hakkında Açıklama

Sosyal Medyada Paylaş!

                                 BM 78. Genel Kurulu Başkanı'ndan Putin'in Tahıl Anlaşmasıyla İlgili Sözleri Hakkında Açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmede Batı'nın verdiği vaatleri yerine getirmesi halinde tahıl anlaşmasına derhal dönmeye hazır olduklarını bir kez daha vurgulamıştı.

Sputnik'e demeç veren Trinidad ve Tobagolu diplomat, Rusya'dan gelen açıklama hakkında "Öncelikle, Rusya hükümetinin tahıl anlaşmasına dönme arzusunun memnuniyet ve umut veren bir işaret olduğunu söylememe izin verin" ifadelerini kullandı.

BM 78. Genel Kurulu Başkanı olarak tahıl anlaşmasının yeniden yürürlüğe koyulması için ne tür çabalar sarf edeceğinin sorulması üzerine Francis, bunun Rusya'nın böyle bir imkan bulunduğunu düşünüp düşünmediğine bağlı olduğu yanıtını verdi.

Francis, tahıl anlaşmasının yeniden dünyanın çıkarları doğrultusunda çalışmaya başlaması için dengeli bir yaklaşım sergileneceğini umduğunu ifade etti.

Francis'e 78. BM Genel Kurulu'nda Ukrayna'daki çatışmayla ilgili önemli kararlar veya görüşmeler bekleyip beklemediği de soruldu.

Ana aktörler arasında görüşmelerin yapılmasını ummak istediğini söyleyen Francis, "Görüşmeler durduğunda, taraflar gerginleşmeye başlıyor. Diplomasinin doğası böyle. Bu nedenle görüşmelerin süreceğini umuyorum" cevabını verdi.

 

Kaynak:https://sputniknews.com.tr/20230913/bm-78-genel-kurulu-baskanindan-putinin-tahil-anlasmasiyla-ilgili-sozleri-hakkinda-aciklama-1075449480.html