BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya ve Çin Vetosu

Sosyal Medyada Paylaş!

BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya ve Çin Vetosu

BM Güvenlik Konseyi’nde Gazze Şeridi’nde “insani ateşkes” ve insani yardımların güvenli geçişi çağrısında bulunulan karar tasarısı veto edildi.

BM Güvenlik Konseyi, İsrail ve Filistin gündemiyle toplandı. Karar tasarısı oylamasında  Rusya ve Çin, veto ederken; Arnavutluk, Fransa, Ekvador, Gabon, Gana, Japonya, Malta, İsviçre, İngiltere ve ABD karar tasarısı lehte, Birleşil Arap Emirlikleri aleyhte oy kullandı. Brezilya ve Mozambik ise çekimser kaldı.

Toplantında Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD’nin karar tasarısında ateşkes çağrısı yapmadığını ve Gazze Şeridi’nde sivillere yönelik saldırıları kınamadığı yönünde eleştirilerde bulunduğu bir açıklama yaptı.

Nebenzya, "Bu son derece siyasallaştırılmış belgenin açıkça tek bir amacı var. Sivilleri kurtarmak değil, ABD’nin bölgedeki siyasi durumuna destek olmak" dedi.

Karar tasarısında, Gazze Şeridi’nde “insani ateşkes”, İsrail’e Gazze’deki sivillerin ve BM personelinin güneye taşınması yönündeki emrini iptal etmesi tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulunulmuş, Hamas’ın saldırıları ve sivillere yönelik her türlü şiddet ve düşmanlık ile her türlü terör eylemi kınanmıştı.

 

 Kaynak: https://www.bbc.com/turkce