BMGK'dan Kızıldeniz kararı: Husilerin Saldırıları Acilen Durmalı

Sosyal Medyada Paylaş!

                                          BMGK'dan Kızıldeniz kararı: Husilerin Saldırıları Acilen Durmalı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Yemen'deki İran destekli Husi savaşçıların Kızıldeniz'deki gemileri hedef alan saldırılarının acilen durması çağrısı yapan karar tasarını kabul etti. Tasarı ülkelere gemilerini saldırılara karşı savunma hakkı tanıyor. Yani, bölgede bulunan ABD öncülüğündeki çok uluslu donanma görev gücüne, Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde ticari gemileri hedef alan saldırıları püskürtmesine yeşil ışık yakıyor. ABD ve Japonya tarafından sunulan tasarı, 15 üyeli BMGK'de 11 'evet' ve 4 'çekimser' oyla kabul edildi.

Husilerse BMGK'daki kararı "siyasi bir oyun" olarak niteleyerek kınarken, İsrail Gazze'ye insani yardım girişine izin vermediği sürece saldırılarını durdurmayacaklarını açıkladı. ABD ve İngiltere'yse karar tasarısı öncesi, Husileri, Kızıldeniz'deki eylemlerinin sonuçlarına dair uyararak, Husilere yönelik askeri bir adım atılabileceğinin işaretlerini vermişti.

İngiltere Savunma Bakanlığı, ABD Donanması ile birlikte dün Yemenli Husi isyancılarının Kızıldeniz'deki sevkiyat gemilerini hedefleyen "en büyük kolektif saldırısını" püskürttüklerini açıkladı. ABD ordusu Husilerin önceki gece boyunca 21 silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve misil saldırısı düzenlediğini belirtti. Bunların uçak gemisinden fırlatılan jetler ve dört savaş gemisiyle vurulduğu belirtildi. Saldırılarla ilgili herhangi bir ölüm, yaralanma ya da hasar bildirimi yapılmadı. Husiler konuyla ilgili bir açıklama yapmadı ancak Gazze Şeridi'ndeki savaşa tepki olarak bir süredir gemileri hedef aldıkları biliniyor. Bu gemilerin İsrail'le bağlantılı olduğunu iddia ediyorlar ancak gerçekte durum her zaman böyle değil. ABD Merkez Komutanlığı Salı günkü de dahil 19 Kasım'dan bu yana Husiler tarafından Kızıldeniz'de 26 saldırı gerçekleştirildiğini ifade etti. Açıklamaya göre, yerel saatle 21.15'te, İran tasarımı tek yönlü saldırı İHA'sı ve gemisavar füzeler, Yemen'de Husilerin kontrolündeki bölgelerden Kızıldeniz'in güneyindeki uluslararası ticaret yoluna gönderildi. 18 İHA, iki gemi füzesi ve bir balistik füze, Kızıldeniz'de konuşlanan USS Dwight D Eisenhower uçak gemisinden kalkan F/A-18 savaş uçaklarıyla ve USS Gravely, USS Laboon, USS Mason ve HMS Diamond isimli dört muhriple vuruldu.

 

Kaynak: BMGK'dan Kızıldeniz kararı: Husilerin saldırıları acilen durmalı - BBC News Türkçe