"Bosna'nın Tehlikeli Yolu"

Sosyal Medyada Paylaş!

18 Mayıs 2022 tarihli Foreign Affairs Dergisinde Kurt Bassuener ve Toby Vogel'in kaleme aldığı "Bosna'nın Tehlikeli Yolu" adlı makalesinde şu hususlar belirtilmiştir:

-  Putin'in Ukrayna'ya yönelik saldırısı, Balkanlar'ın onlarca yıldır görülmemiş, gerilim ve belirsizlik düzeyine ulaştığı bir zamanda geldi.

-  Bosna'nın üçlü Devlet Başkanlığının Sırp üyesi Milorad Dodik, ülkenin sırp kontrolündeki bölgelerinin Bosna'dan ayrılmasını savundu. Aynı şekilde geçtiğimiz günlerde milliyetçi Hırvat Lider Dragon Coviç etnik bölünmeye yol açacak çağrılarda bulundu.

-  Bu liderlerin lehine olan durum; Bosnalıların artan yolsuzluk, siyasi elitlerin cezasız kalması ve ekonomik zorluklar nedeniyle ülkeyi terk etmeleridir. Her yıl ülkeden 55.000 kişi ayrılmaktadır. Araştırmalara göre 2070' de, Bosna nüfusu 1,6 milyona düşecektir.

- Etnik milliyetçilik, yerel siyasi liderlerin halkın en büyük korkularını manipüle etmesiyle, bölgeyi bir kez daha istikrarsızlaştırma tehdidinde bulunuyor.

- Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin medyası üzerinde tam kontrole sahip ve Kosova'nın ve Bosna'nın Sırp nüfuslu bölgelerinde huzursuzluğu körüklüyor.

- Putin , Batı'nın sınırlarında bozulma yaratmak amacıyla ayrılıkçılığı teşvik etti. 

- 1995 yılındaki Dayton Barış Antlaşması bölgedeki savaşı sona erdirmişti. Fakat batılılar bu antlaşmayı korumuyor. Çünkü Hırvatistan'ın ve Sırbistan'ın milliyetçiliği yükselten sözlerne izin veriyor.

- Bosnalı Sırp Lider Milorad Dodik 2021 yılında, Bosna'daki Sırplar için kendi devletlerine sahip olmaları çağrısında bulundu. 

-Bosna parlamentosunun üst meclis başkanı, Sırp Lider Dodik'in gözü Ekim'de yapılacak seçimlerde.

- Hırvat lider Coviç Hırvatların, Sırp lider Dodik Sırpların Bosna'ya hakim olmasını istiyor. Bu da Bosna'nın 3 parçaya bölünmesi demektir.

- ABD'li diplomatlar direk Bosna'yla değil Hırvatistan ve Sırbistan ile görüşmektedir.

- Rusya'nın Bosna Büyükelçisi; "Bosna NATO üyesi olma isteğini sürdürdüğü takdirde Ukrayna'ya dönecektir", söyleminde bulundu.

- ABD ve Avrupa'nın rotasını değiştirmesi ve Bosna'nın fiilen dağılmasını önlemeye yardımcı  olmak için çok geç değil!

- NATO kuvvetleri tugayının Bosna'da yeniden konuşlandırılması ve Bosna'daki Brcko kasabasında ve çevresinde üslenilmesi önerisinde bulunuldu.