Bu Milletin Guvenligini Saglamak Icin Biden'in Agzina Mi Bakacagiz?

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı 4 Kasım 2021 tarihinde HABER GLOBAL ekranlarında Saynur Tezel’in konuğu oldu. ABD’ye üs talebinde bulunanın Yunanistan olduğunu ifade eden Yaycı, Türkiye’ye bir psikolojik baskı oluşturulmaya çalışıldığını belirtti. Yaycı, “Bu milletin güvenliğini sağlamak için Biden’ın ağzına mı bakacağız?” dedi.

 

ABD’YE ÜS TALEBİNDE BULUNAN YUNANİSTAN’DIR

 

ABD’ye üs talebinde bulunanın Yunanistan olduğunu ve bunu da Yunan gazetelerinin yazdığını belirten TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, “ABD’nin Yunanistan’la yaptığı tatbikat ya da Yunanistan’a yaptığı yığınaklanma ABD tarafından değil de Yunanistan tarafından bir algı harekâtına dönüştürülüyor. Yani Yunanistan, ABD ve Fransa ile yaptığı savunma işbirliği antlaşmalarını, ABD ile güncellediği, Fransa ile ilk defa yaptığı savunma işbirliği antlaşmalarıyla Türkiye’ye kendince gözdağı vermeye çalışıyor. ABD’ye üs teklifinde bulunan Yunanistan’dır. Bunun altını çizelim. ABD Yunanistan’dan üs talebinde bulunmamıştır. Yunanistan ısrarla bunlar BM Genel Kurulu’na giderken Yunan Dışişleri Bakanı, Yunan Başbakanı ABD’ye üs teklifinde bulunmaya gitmişlerdir. Bunu da Yunan gazeteleri yazmıştır.” ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE’DE BİR PSİKOLOJİK BASKI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR

 

Bu algı harekâtının Türkiye’ye döndürülürken Türkiye’de bir psikolojik baskı oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Yaycı, “Bu durum, sanki ABD ile birlikte Yunanistan hareket ediyorlar ve Türkiye’ye ciddi bir baskı oluşturuyorlar. Bu Türk halkı üzerinde, Türk kamuoyu üzerinde devamlı bir gerilim oluşturuyor. Halbuki bunu yapan, bunu talep eden Yunanistan.”

 

YUNANİSTAN’IN AMACI GASA STATÜSÜNÜ ABD ELİYLE BOZDURMAK!

 

Yunanistan’ın ABD’ye teklif ettiği üs yerlerinin GASA statüsündeki adaların bazıları kapsadığını da ifade eden Yaycı, Yunanistan’ın kurnaz bir diplomasi yürüttüğünü, Yunanistan’ın amacının GASA statüsünü ABD eliyle bozdurmak olduğunu ifade etti.

 

YUNANİSTAN’IN NİYETİ 6 MİLİN ÜZERİNE ÇIKMAKTIR. BU 1995 KARARINA GÖRE CASUS BELLİDİR.

 

Yunanistan’ın niyetinin yakın bir zamanda karasularını kademeli olarak artırmak olduğunu belirten Yaycı, önümüzdeki dönemde nerede olursa olsun Yunanistan’ın 6 milin üzerine çıkmasının 1995’de casus belli (savaş nedeni) olarak değerlendirilen TBMM kararını harekete geçirici bir davranış olur değerlendirmesinde bulundu.

 

ABD’NİN YUNANİSTAN’I SİLAHLANDIRMASINDAKİ HEDEF TÜRKİYE’DİR

 

ABD’nin Yunanistan’a hibe ettiği silahların tamamının saldırı silahı olduğunu ifade eden Yaycı, bu silahların kime karşı kullanılacağını sordu. Türkiye’den başka kimsenin olmadığını belirten Yaycı, Yunanistan ve ABD’nin nihai amacına dikkat çekti.

 

TÜRKİYE KARADENİZ KARADENİZ’LİLERİNDİR ANLAYIŞINDADIR

 

Türkiye’nin Karadeniz’de “Karadeniz Karadeniz’lilerindir” anlayışı ve bölgesel sahiplik ilkesi ile hareket ettiğini ifade eden Yaycı, “Türkiye bölgeye dışardan aktör girmesini ve huzursuzluk çıkmasını istemiyor. Onun içinde kontrollü bir diplomasi izliyor. Ve takdir etmek gerekir ki bu diplomasi 30 yıldır izlenilen bir diplomasidir. Hatta 1936’dan beri izlediğimiz geleneksel bir diplomasidir. Türkiye bugüne kadar da bunun faydasını görmüştür.” değerlendirmesinde bulundu.

 

YUNANİSTAN’IN TÜRKİYE’Yİ FRANSA’NIN NÜKLEER GÜCÜ İLE TEHDİT ETMESİ BM VE DÜNYA KAMUOYUNA DUYURULMALI

 

Yunanistan’ın Fransa ile gerçekleştirdiği işbirliği anlaşmasının ardından AB’de yer alan tek nükleer güce sahip ülke ile işbirliği anlaşmasını imzalamasını belirterek Türkiye’yi açıkça tehdit ettiğini ifade eden Yaycı, bu durumun BM ve dünya kamuoyu nezdinde çok net protesto edilmesi ve duyurulması gerektiğini belirtti.

 

S400’LERİ AKTİVE ETMELİYİZ

 

Türkiye’nin jeopolitik ve jeostratejik konumu çerçevesinde NATO ve Avrupa için vazgeçilmez bir ülke olduğunu belirten Yaycı, s400’leri aktive etmemiz gerektiğini belirtti. Yaycı, “Bir an önce bizim s400’leri aktive etmemiz lazımdır. Çünkü bu bir milli güvenlik gereğidir. Bağımsız dış politika, milli güvenlik bunu gerektirir.” değerlendirmesinde bulundu.

 

BU MİLLETİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN BİDEN’IN AĞZINA MI BAKACAĞIZ?

 

Bu milletin güvenliğini sağlamak için Biden’ın ağzına mı bakacağız diye soran Yaycı, “hem F16 vermeyeceksin hem Türkiye’ye ambargo uygulayacaksın hem Türkiye’nin aldığı silah sistemlerini kullandırmaycaksın hem başka yerden almayacaksın diyeceksin hem kendi milli silahlarını yapmaya kalkınca onların parçalarını yasaklayacaksın hem parasını yatırdığın F-35’leri vermeyeceksin ondan sonra da diyeceksin ki ben bunlarla müzakere ediyorum. Türkiye başka yerlerden kıstırılmamışsa doğrudan milletin vergiyleriyle ödediği parayla aldığı bu sistemleri süs diye saklamamalıdır.”