Büyüme ve Enflasyon İkilemindeki Mısır Ekonomisi

Sosyal Medyada Paylaş!

IMF, özellikle Ukrayna savaşının yarattığı makro-ekonomik durgunluğa rağmen Mısır'a yönelik ekonomik öngörülerini olumlu seviyelere çekti. Küresel büyümede önemli yavaşlamaların beklendiği dönem içerisinde Mısır'ın borç kapasitesini de tahminler içerisine dahil eden IMF, Mısır ekonomisinin bu yıl içerisinde beklenen ekonomik trendi karşılayacağına dair önemli bir öngörüde bulundu. Afrika'nın en büyük ekonomisi konumunda olan Mısır'ın küresel ekonomik daralmadan en fazla etkilenen ülkelerin başında gelmesi beklenirken, IMF, Mısır ekonomisinin 2021-2022 mali yılında Ocak ayındaki önceki tahmininden 0,3 puan artarak %5,9 oranında büyümesini beklediğini açıkladı. 

Bu revizeyle birlikte IMF, yıl içerisinde ikinci kez Mısır'a yönelik büyüme tahminini yükseltmiş oldu. Diğer yandan olumlu tahmin ve rakamların ardından IMF, Mısır'daki tüketim kalemlerinin fiyatlarının da yıl içerisinde ortalama %7.5 artacağına dair bir tahminde bulundu. Mısır'daki ekonomi uzmanları ülkedeki enflasyon konusunda önemli tahminlerde bulundular; Bu yıl içerisindeki enflasyon beklentisinin %15 seviyelerine kadar yükseleceğini bekleyen uzmanlar Mısır'daki enflasyon oranının tüketiciler üzerinde etkisi bulunacağını belirtti. 

Ukrayna-Rusya savaşının Mısır üzerindeki etkilerine de yer veren uzmanlar özellikle Mısır turizminin savaştan oldukça ciddi şekilde olumsuz etkileneceği belirtti. Diğer yandan savaşın Mısır'daki portföy çıkışlarını da hızlandırdığını belirten uzmanlar, fon açığı oranının %4.6 seviyelerine yükseleceğini belirtiyor.

IMF, Mısır'ın uzun vadeli planlarına karşın savaşın oldukça kısa vadeli etkiler yaratacağını vurguluyor. Diğer yandan IMF, Mısır'a "kısa vadeli yeniden finansman zorluklarını aşmak için yeterli likidite desteği" sağlaması gerekeceğini, Mısır'ın da "Ülke borçlarının yeniden yapılandırılmasına" ihtiyaç duyabileceğini vurguladı. Ek olarak; Mısır, likitide gereksinimi için 3.5 milyar dolar tutarında bir destek programı için IMF ile görüşmelerini sürdürüyor. Mısır'daki gıda fiyatlarının enflasyon baskısından yoğun şekilde etkileneceğini belirten Kuzey Afrika ekonomisi uzmanları; Mısır'ın Ukrayna ve Rusya'dan ithal ettiği buğdayın kesintiye uğramasının ardından fiyatların %20 artış gösterdiğini belirttiler. 

Petrol fiyatları hususunda da küresel fiyatlandırmanın yükseliş trendine gireceğinin altını çizen uzmanlar, 2022'de büyüme üzerindeki en önemli etkinin petrol üzerinden şekillendirileceğini belirtiliyor. 

Kaynak; https://enterprise.press/stories/2022/04/20/imf-upgrades-egypts-gdp-growth-in-2022-despite-a-significant-slowdown-globally-69860/