BULGARISTAN’DA ILK DEFA BIR TURK, CUMHURBASKANLIGINA ADAY

Sosyal Medyada Paylaş!

Gözler Bulgaristan'a çevrildi. Bulgaristan'da ilk defa bir Türk, Cumhurbaşkanlığına aday oldu. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Mustafa Karadayı, Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı makamına aday...

GÖZLER BULGARİSTAN'A ÇEVRİLDİ

Bulgaristan'da hükümet kurma çalışmalarının başarısız sonuçlanması nedeniyle ülkede yeniden sandık yolu göründü. Bulgaristan'da önemli bir kitleye hitap ettiği bilinen Hak ve Özgürlükler Hareketi de ilk kez bir Türk'ü Cumhurbaşkanı olarak aday gösterdi. Türkiye'nin merakla izlediği seçimlerde Mustafa Karadayı'nın alacağı oy, partisinin siyasi arenadaki konumunu da belirleyecek.

MUSTAFA KARADAYI KİMDİR?

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin Genel Başkanı Mustafa Karadayı 51 yaşındadır, Sofya’daki Uluslararası Ekonomi Üniversitesi’nden mezun olan Mustafa Karadayı, Üniversite yıllarından beri siyasi faaliyetlerin içinde. 1998-2003 arasında partisinin gençlik kolları başkanlığını yaptı. Bir süre Bulgaristan Özelleştirme Ajansı’nda çalıştı. 2010 yılında partinin teşkilatlanmasından sorumlu genel sekreteri oldu. 2013’te de milletvekili seçildi. 2016’da Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin genel başkanı oldu.