CBS NEWS, ISTANBUL HATASI ICIN TURKIYE'DEN OZUR DILEDI… TURK DEGS: “BASARDIK!” ACIKLAMASINDA BULUNDU.

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD merkezli CBS News televizyonu, İstanbul'u Yunanistan toprağı gibi göstermiş ve konuyu ilk olarak TÜRK DEGS gündeme taşımıştı. İletişim Bakanı Fahrettin Altun'un da kanaldan özür talebinin ardından kanaldan geri adım geldi. CBS News televizyonu özür diledi...

CBS News, İstanbul hatası için Türkiye'den özür diledi

ABD menşeli CBS News televizyonu, İstanbul'un Yunanistan toprağı gibi gösterilmesi nedeniyle özür diledi.

İlk olarak TÜRK DEGS tarafından gündeme getirilen ABD'li CBS televizyonunun skandal İstanbul haritasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamaya göre, CBS News kanal yönetimi, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin haberinde gösterilen bir haritadaki Türkiye ve İstanbul'a ilişkin yanlışı nedeniyle özür diledi.

Kanal yönetiminin özür yazısında şu ifadeler yer aldı:

"İstanbul'u Türkiye'nin değil, yanlış bir şekilde Yunanistan'ın parçası olarak gösteren bu grafik, yapılan hatanın dikkatimize getirildiği anda düzeltilmiştir.

Tüm haberlerimizde doğruluk ilkesine bağlı kalıyoruz ve gelecekte böyle bir hatanın tekrarlanmaması için yayın süreçlerimizi tekrar gözden geçireceğiz.

Bize ulaştığınız ve CBS News adına sizden özür dileme imkanı verdiğiniz için teşekkür ederim."

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, CBS News'in Rus savaş gemilerinin Boğazlardan geçişine dair bir haberinde; İstanbul'u Yunanistan toprağı gibi göstererek dezenformasyon faaliyetinde bulunması üzerine; bu yanlışın ivedilikle düzeltilmesini ve gerekli izahatın yapılmasını istemişti.

TÜRK DEGS: "BAŞARDIK!"

CBS News'in özür mesajının ardından Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Başardık!! TÜRK DEGS'in gündeme taşıyarak kamuoyuna duyurduğu harita için CBS News kanalı özür diledi. Haber7 platformu, haber içeriğinde TÜRK DEGS'in kamuoyu diplomasisi başarısına da atıfta bulundu." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: https://www.haber7.com/dunya/haber/3198511-cbs-news-istanbul-hatasi-icin-turkiyeden-ozur-diledi