ÇERKES HASAN’A BÜYÜK VEFASIZLIK

Sosyal Medyada Paylaş!

     

Önemli bir tarihi şahsiyet olan ve devrinin Ömer Halisdemir’i olarak kabul edilen Çerkes Hasan’ın mezarı atıl durumdadır. Edirnekapı Şehitliği’nin karşısında bulunan Çerkes Hasan’ın mezarının da içinde bulunduğu alanın etrafı özel bir mermer atölyesi tarafından çevrilmiştir. Mermer atölyesi giriş kapısını da sürekli kilitli tuttuğu için Çerkes Hasan’a ve bu alana defnedilmiş olan ecdadımıza bir fatiha bile okuyamıyoruz. Çerkes Hasan’ın mezarına 2.Abdülhamit Han tarafından yaptırıldığı düşünülen korkulukların önemli bir kısmı da hurdacılar tarafından çalınmıştır. Şükürler olsun ki en sonunda birileri çalınan tarihi korkuluğun yerine yeni de olsa bir korkuluk yaptırmayı akıl etmiştir. Bu işletmenin bahçesindeki diğer ecdad yadigârı mezarlar gibi Çerkes Hasan’ın mezarı da bakımsız ve izbedir. Bu alan derhal ilgili kurumlar ve Çerkes Dernekleri/Federasyonları tarafından temizlenerek ihya edilmelidir.

Bu vesileyle cevaplanması gereken bazı sorular da bulunmaktadır.

1)      Başta Çerkes Hasan’ın mezarı olmak üzere birçok ecdad yadigârı mezarın bulunduğu bu alanda özel bir işletme nasıl kurulur?

2)      Bu işletme bir mezarlığın kapısına hangi hak ve yetki ile kilit vurup insanların bu mezarları ziyaret etme hürriyetini kısıtlar?

3)      Bu işletme bu alanı kiralamış mıdır yoksa burada işgalci midir? Eğer kiracı durumunda ise hangi kurum hangi hak ve yetki ile bir mezarlığı kiraya vermiştir?

4)      Tarihimize ve tarihe mâl olmuş şahsiyetlerimize böyle mi sahip çıkılıyor?

Bu soruların muhatapları tarafından cevaplanmasını ve Çerkes Hasan’ın kabrinin ihya edilmesini rica ediyoruz.