Cihat Yaycı İmza Günü Vesilesiyle Elazığlı Hemşehrileriyle Buluştu

Sosyal Medyada Paylaş!

YAYCI: ELAZIĞLI HEMŞEHRİLERİMLE BİR ARADA OLMAKTAN ÇOK MUTLU OLDUM GERÇEKTEN

Elazığ'da yoğun bir ilgiyle karşılanan Cihat Yaycı, Elazığlı hemşehrilerinin yanı sıra öğrenci, akademisyen ve yakın illerden ziyaretlerde bulunan vatandaşlarla da biraraya geldi.

Cihat Yaycı; “Bugün Elazığ’da son çıkardığım kitabım “soru ve cevaplarla Montrö nedir ve ne değildir” ve diğer kitaplarım için imza günü tertip edilmiş. Ona katılmaktan ve Elazığlı hemşehrilerimle bir arada olmaktan çok mutlu oldum gerçekten. Kitaba ve kitaplarıma ilgiyi de memnuniyetle gözlemledim. Bende bir Elazığlı olarak sularımızın ve denizlerimizin kıymetini milletimize anlatmaya çalışıyorum elimden geldiğince. Mavi Vatan doktrini ve Mavi Vatan haritasıyla da inşallah bir şeyler yapabilmişizdir." ifadelerini kullandı. 

Yaycı, düzenlenen imza gününde ise "Soru ve Cevaplarla Montrö Nedir Ne Değildir" ismini taşıyan ve Montrö Antlaşması, Boğazlar meselesi ve Kanal İstanbul ile ilgili bilgilerin yer aldığı kitabını okurları için imzaladı.

ELAZIĞ VE HAZAR GÖLÜ

Fırat Üniversitesi'nde konferans veren Cihat Yaycı; “Elazığ’da bu ilgiyi görmek, Elazığ gibi aslında denizle iç içe olan biz Elazığlılar Hazar’dan gelip buraya gördüğümüz göle Hazar Gölü ismini veren denizci bir soydan geliyoruz gemici bir soydan geliyoruz. Bizim Elazığ’ımızda bir yarım ada aslında Elazığ vilayeti de bir yarım ada şeklinde suyla haşır neşiriz ve devletimize de milletimize de faydalı olmaya her bakımdan çalışıyoruz. Bende bir Elazığlı olarak sularımızın ve denizlerimizin kıymetini milletimize anlatmaya çalışıyorum elimden geldiğince Mavi Vatan doktrini ve Mavi Vatan haritasıyla da enazından inşallah bir şeyler yapabilmişizdir” Dedi.

CİHAT YAYCI ELAZIĞ MEDYASI İLE DE BULUŞTU

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Mustafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Kanal Fırat Televizyonu’nda yayınlanan ve Furkan Dilaver’in hazırlayıp sunduğu “Son Baskı” programına katılarak Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye’ye etkileriyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

BİR AY SONRA RUSYA, TÜRKİYE’YE KARŞI HUYSUZLUK ÇIKARABİLİR

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni işaret eden ve şuanda boğazların kapalı olması nedeniyle Rusya’nın bir sorun çıkarmadığını belirten Doç. Dr. Yaycı, bir ay sonra Rusya’nın huzursuzluk çıkartmaya başlayabileceğinin altını çizdi. Doç. Dr. Cihat Yaycı, “Kanal Fırat’ta ilk defa söylediğimiz bir şey olsun. Tehlikeli bir durum aslında. Şimdi biz möntröyü uyguladık. Şuan da bir sorun yok. Bir ay daha sorun çıkmaz. Ama bir ay daha bu iş böyle devam ederse ve montrö sözleşmesinin 19. maddesi gereğince Türk boğazlarını biz Rusya’ya kapatırsak, Rusya bir ay sonra huysuzluk çıkarmaya başlar. Neden? Derki ‘benim Suriye’de birliklerim var. Ben Suriye’deki birlikleri takviye etmek durumundayım. Oraya muhimmat göndermek zorundayım. Orada asker değişimi yapmak durumundayım” diyerek huysuzluk çıkarmaya başlayabilir. O zaman Türkiye biraz zorlanabilir” dedi

“Türkiye, Ukrayna Rusya savaşı konusunda gerçekten takdir edilmesi gereken bir dış politika izliyor. Türkiye Cumhuriyeti, geleneksel Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadenize yönelik dış politikasını adım adım takip ediyor. Turkiye Cumhuriyeti, barış istikrar ve güvenliğin sağlanması için elinden geleni yapıyor. Dış politika konuları iç politika malzemesi yapılmamalıdır. Dış politikada bir milli duruş olmalıdır. O milli duruş etrafında herkes kenetlenmelidir. İç politikada herkes farklı düşünebilir ama dış politikada devletin kamuoyu tarafından desteklenmesi ve meclis tarafından desteklenmesi çok önemlidir. Birlik bütünlük imajı verir. Devleti yönetenlere de moral verir. Burada yapılan işler şuana kadar gayet güzel yapılıyor. Dünyada; hem Rusya’yı hem Ukrayna’yı aynı masada buluşturabilecek başka ülke yok. Bu bizim büyük gücümüzdür”

TÜRKİYE, RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDA TAKDİR EDİLECEK BİR POLİTİKA İZLİYOR

Ukrayna-Rusya savaşını değerlendiren Cihat Yaycı; “Türkiye, Ukrayna Rusya savaşı konusunda gerçekten takdir edilmesi gereken bir dış politika izliyor. Türkiye Cumhuriyeti, geleneksel Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadenize yönelik dış politikasını adım adım takip ediyor. Turkiye Cumhuriyeti, barış istikrar ve güvenliğin sağlanması için elinden geleni yapıyor. Dış politika konuları iç politika malzemesi yapılmamalıdır. Dış politikada bir milli duruş olmalıdır. O milli duruş etrafında herkes kenetlenmelidir. İç politikada herkes farklı düşünebilir ama dış politikada devletin kamuoyu tarafından desteklenmesi ve meclis tarafından desteklenmesi çok önemlidir. Birlik bütünlük imajı verir. Devleti yönetenlere de moral verir. Burada yapılan işler şuana kadar gayet güzel yapılıyor. Dünyada; hem Rusya’yı hem Ukrayna’yı aynı masada buluşturabilecek başka ülke yok. Bu bizim büyük gücümüzdür” dedi.