Cihat Yaycı; Karadeniz'de Mayın Tehlikesi Var!

Sosyal Medyada Paylaş!

22.03.2022 Tarihli Haber Global TV yayınında Saynur Tezel'in konuğu olan Cihat Yaycı, Rusya-Ukrayna savaşını ve Karadeniz'deki mayın tehlikesini önemli veriler ışığında değerlendirdi.

Rusya Hidrografi Başkanlığı'nın aktardığı bilgileri aktararak yayını başlayan Cihat Yaycı; "Karadeniz'de yaklaşık 420 mayın olduğu ifade edilmektedir." bilgisini sundu. Mayınlar hakkında önemli teknik bilgilerde aktaran Cihat Yaycı; "Bu mayınların SSCB döneminden kalma YM tipi ve 172 kg ve 30 kg civarlarında da TNT bazlı mayınlar olduğunu" ifade etti. 

Cihat Yaycı, mayınlamanın oldukça acemice yapıldığını ifade eden Cihat Yaycı; "Bu mayınlanın öncelikle askeri tekniğini anlamakta fayda vardır, bu mayınlardan Rusya ciddi şekilde zarar görecek ülkelerden birisi konumundadır çünkü dünyadaki petrol ticaretinin %2.5'i Boğazlarımızdan geçerek dünya pazarına ulaşmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Mayınlamanın hukuki boyutunu da değerlendiren Cihat Yaycı; "1907 La Hey Sözleşmesinin 7. protokolüne göre ticaret alanlarına ve sivil ulaşım noktalarının bulunduğu bölgelere mayın döşemek bir savaş suçudur. Bu mayınlama işleminin bir savaş suçu olduğu uluslararası hukuk nezninde sabittir. Daha önce de Ukrayna makamları gemilerimizin Odessa limanından çıkmasına izin vermemişti, diğer yandan; askeri stratejiyi de işin içine kattığımızda bu mayınların taarruz mayını değil savunma yani koruyucu mayınlama olduğunu görüyoruz askeri planlama açısı tüm işaretleri Ukrayna yönünde göstermektedir." değerlendirmesinde bulundu. 

Mayınlama hususunda delillerin askeri planlamanın Ukrayna'yı işaret ettiğini vurgulayan Cihat Yaycı; "Bu mayınlama konusunda kimse Rusya'yı suçlayamaz, Ukrayna son derece lakayt ve sorumsuzca bir iş yapmıştır ve bu durum net bir savaş suçudur." değerlendirmesinde bulundu. Cihat Yaycı, özellikle bölgede faaliyet yürüten sondaj ve arama gemilerimizin ciddi bir risk altında bulunduğunu ve önlemler alınması gerektiğini belirtti. Mayın meselesinin tıpkı bir uçaktaki bomba ihbarına benzediğini belirten Cihat Yaycı, hiçbir şekilde risk alınamayacağını ve acilen gerekli önlem ve tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Diğer yandan; Bu durumun üstün körü geçilemeyeceğini belirten Cihat Yaycı; "Türkiye'nin mayın arama ve avlama filosu olduğunu" belirterek ülkemizin ve donanmamızın yetkinliğine dikkat çekti.

Türkiye'nin bağımsız ve tarafsız politikasından taviz vermemesi gerektiğini vurguluyan Cihat Yaycı, ülkemizin diplomatik alanda önemli bir merkez olduğunu ve "Rusya ve Ukraynalı bakan, diplomat ve yetkililere ev sahipliği yapan hatta onları görüştüren ender bir ülke olduğunu" vurguladı.