CiHAT YAYCI; "KERKUK TURK'TUR, TURK KALMALIDIR!"

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı TÜRK DEGS’in resmi Youtube hesabından Kerkük meselesine ilişkin önemli bir video yayımladı. Türkmen seçmenin sandığa gitmemesinden yararlanan Peşmerge’lerin durumu fırsat bilerek Kerkük’e güvenlik gücü görünümünde Peşmerge yerleştirme planını 25 Kasım 2021’den itibaren hayata geçireceğini duyuran Yaycı, Peşmerge güçlerinin Kadim Türk şehri olan Kerkük’ü ele geçirmek üzere olduğunu açıkladı!

 

FAŞİST TÜRK CİHAT YAYCI DİYE HER TÜRLÜ SALDIRIYA MARUZ KALDIK

 

Yaycı, “Dün akşam Peşmerge tarafından Kerkük’ün 25 Kasım’da teslim alınacağını duyurmuştuk. Bu konuda da bir video çekmiştik. Bu bilgileri bölgeden bizzat elde etmiş ve Irak Türkmen Cephesi ile teyit etmiştik. Keza dün akşam bu çektiğimiz videoya istinaden PKK ve FETÖ teröristleri tarafından, Türk ve Türkiye düşmanları tarafından ölüm tehditlerine maruz kaldık. Peşmerge’nin Kerkük’e dönüşüne Cihat Yaycı karşı çıkıyor. Kuzey Irak’ın, Irak sözde Kürdistan’ının bölücülüğünü yapıyor. Faşist Türk Cihat Yaycı diye her türlü saldırıya maruz kaldık. Bu saldırılar bu haberlerin ve bu planın bir kez daha teyidi anlamına gelir. Elbette ne bu tehditler ne bu saldırılar ben ve benim gibi vatanperverleri asla yıldıramaz, bıktıramaz, yolundan döndüremez. Biz buna can koyduk, baş koyduk. Hele hele benim gibi sülalesi Kerkük’ün Yaycı köyünden olanlar için asla ve katta kulaktan dolma bilgilerle ya da böyle algı operasyonlarıyla bu haberler sanki gerçek dışı değilmiş gibi bir algı operasyonunun yaratılmasına da asla biz müsaade etmeyiz. Onun da bir kez daha altını çizelim.

 

PEŞMERGE GÜÇLERİ KADİM TÜRK ŞEHRİ OLAN KERKÜK’Ü ELE GEÇİRMEK ÜZEREDİR

 

Yaycı, “100 yıllardır Türk Yurdu olan Kerkük, sessiz sedasız Peşmerge’ye teslim ediliyor. Baskı ve hile ile Türkmenler ancak 2-3 Türkmen milletvekili çıkarabiliyorken maalesef Kerkük’te son seçimlerde Türkmen milletvekili sayısı daha da düştü. Türkmen seçmenin sandığa gitmemesinden yararlanan Peşmergeler durumu fırsat bilerek Kerkük’e güvenlik gücü görünümünde Peşmerge yerleştirme planını 25 Kasım 2021’den itibaren hayata geçirecek. Bu tarihi şimdi bizim bu oluşturduğumuz kamuoyu baskısı iel değiştirebilirler. Ancak bu planın varlığını, imzalandığını ve onaylandığını kimse inkar edemez. Irak’ın Kuzeyi, Bölgesel Yönetimi Hükümeti tarafından gerçekleştirilen Sünni çatışmalarla IŞİD/DAEŞ tehdidi ve güvenlik zafiyeti algısı yaratılarak Peşmerge güvenlik gücüne ihtiyaç duyulduğu düşüncesi maalesef yayılmaktadır son 6 aydır. Irak Başbakanı Kazımi’nin Barzani Bölgesi Yönetimi Hükümetiyle anlaşması üzerine Peşmerge’nin Kerkük’e dönmesi ve askeri gücü olması resmen imzalanarak kabul edilmiştir. Peşmerge güçleri, Kadim Türk şehri olan Kerkük’ü ele geçirmek üzeredir. Bölgede Araplardan sonra ikinci en büyük nüfus, Kerkük’te ise asli unsur olan Türkmenler yıllardır sistematik şekilde yıldırma politikaları ile hem Kerkük’ten hem de bölgeden temizlenmek istenmektedir.”

 

TÜRK SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA İNSAN HAKLARI BEYANNAMELERİ GÖZÜ KAPALI, KULAĞI SAĞIR HALE GELMİŞTİR

 

Yaycı, “2014 sonrası dönemde Türkmenler belli bir konsept dahilinde kaçırılmaya, fidye karşılığı alıkonulmaya, sayısız suikaste maruz kalmıştır. Irak’ta maalesef Türk söz konusu olduğunda insan hakları beyannameleri gözü kapalı, kulağı sağır hale gelmiştir. Ben Türkiye’deki insan hakları savunucularına sesleniyorum. Türkmenlerin hakkını koruyun. Ezilen Türkmenleri savunun. İnsan haklarını ihlallerini ortaya dökün. Burada bölücülere destek vermeyin. Siz Türkmenlere destek verin. Kerkük’te toplumsal yapıyı bozmak üzerine organize olan çetelere, PKK destekçisi teröristlere göz yuman yapıların gözü Türkmen varlığı ve birliğindedir. Türkiye bu konuya ivedilikle eğilmeli ve somut adımlar atarak ebedi Türk Yurdu Kerkük’ün sinsice ve sessiz sedasız Peşmerge işgaline engel olmalıdır. 25 Kasım’da Kerkük’e girecek olan Peşmerge, Kerkük’teki Türk varlığı, Türk’ün tarihi ve Türk geleceği için hayati bir tehlikedir. Bakın bu tarihi değiştirebilirler. Ama bu plan ortadan kaldırılmalıdır. Kerkük Türk’tür, Türk kalacak sözü sadece slogan olarak kalmamalıdır. Türkmen şehirlerinde güvenliğin Irak hükümetine bağlı Türkmenlerden oluşacak birliklerle sağlanması tek çözümdür. Türkmenler Saddam’ın Araplaştırmasına, Peşmerge’nin Kürtleştirmesine, DAEŞ ve IŞİD bahanesi ile Türkmeneli’nin işgal edilmesine sesimizi çıkartmazsak artık yarın çok geçtir.”

 

KERKÜK ASIRLIK TÜRK YURDU’DUR VE ATATÜRK’ÜN BİZE EMANETİDİR…

 

Yaycı, “Kerkük misak-ı millînin gözbebeği… Türk’ün asırlık yurdu, Atatürk’ün emanetidir. Kerkük’ün Peşmerge’ye teslimi Irak Türk kimliği varlığının son atardamarının kesilmesidir. Şimdi size hukuki, elimizde en önemli ve en geçerli enstrümanı ve argümanı sunuyorum. 1923 Lozan Barış Antlaşması’nın 16. maddesinin Türkiye Kıbrıs’taki gibi Osmanlı Devleti tarafından devredilen toprakların kaderlerini tayinde yetki tanıyan son paragrafını herkese hatırlatıyorum. Lozan Barış Anlaşması’nın 16. maddesi Türkiye’yi bölgede meşru hak sahibi kılmaktadır. Türkiye Lozan’ın 16. maddesinden kaynaklanan haklarını Kerkük’te kullanmalıdır.”