CIHAT YAYCI: "LIBYA SINIRDASIMIZ DIYEN SAYIN CELIKKOL'DAN ISRAIL VE FILISTIN ILE KARSILIKLI KIYIMIZ OLMADIGINA NASIL KARAR VERDIGINI ACIKLAMASINI MERAKLA BEKLIYORUM..."

Sosyal Medyada Paylaş!

Haber Global'e röportaj veren Emekli Diplomat Oğuz Çelikkol, “Libya bizim sınırdaşımız, haritaya baktığımız zaman Filistin devlet kursa da deniz yetki alanı Türkiye ile kesişmiyor” ifadelerini kullandı. Konuya ilişkin değerlendirmeler bulunan ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, "Libya sınırdaşımız diyen Sayın Çelikkol’dan İsrail ve Filistin ile karşılıklı kıyımız olmadığına nasıl karar verdiğini açıklamasını merakla bekliyorum." dedi.

EMEKLİ DİPLOMAT ÇELİKKOL: "LİBYA BİZİM SINIRDAŞIMIZ, HARİTAYA BAKTIĞIMIZ ZAMAN FİLİSTİN DEVLET KURSA DA DENİZ YETKİ ALANI TÜRKİYE İLE KESİŞMİYOR"

Emekli Diplomat Çelikkol Haber Global'e verdiği röportajda Türkiye’nin Libya ile imzaladığı, daha sonra Filistin’le imzalanması gündeme gelen Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması’nın İsrail’le olup olamayacağı soruldu. Röportajda Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’ya da atıfta bulunularak Filistin’le oluşturulabilecek model için önerisi ve iddiası Filistin ve İsrail’le karşılıklı kıyımızın olduğuydu ifadesi paylaşıldı. Çelikkol ise “Libya bizim sınırdaşımız, haritaya baktığımız zaman Filistin devlet kursa da deniz yetki alanı Türkiye ile kesişmiyor” yorumunu yaptığı belirtildi.

CİHAT YAYCI: "LİBYA SINIRDAŞIMIZ DİYEN SAYIN ÇELİKKOL'DAN İSRAİL VE FİLİSTİN İLE KARŞILIKLI KIYIMIZ OLMADIĞINA NASL KARAR VERDİĞİNİ AÇIKLAMASINI MERAKLA BEKLİYORUM..."

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Amiral Cihat Yaycı, "Libya sınırdaşımız diyen Sayın Çelikkol’dan İsrail ve Filistin ile karşılıklı kıyımız olmadığına nasıl karar verdiğini açıklamasını merakla bekliyorum." dedi. 

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi resmi twitter hesabından açıklamalarına Türkiye'nin Libya, Filistin ve İsrail ile karşılık kıyılarını gösterir harita çalışmasını paylaşarak devam eden Amiral Yaycı, Çelikkol ile "İstediği her ortamda tartışmaya da hazırım. Libya ile varken, simetrisindeki İsrail ve Filistin ile nasıl olmuyor? İşte harita!" ifadelerini kullandı.

İŞTE AMİRAL YAYCI'NIN PAYLAŞTIĞI O HARİTA;

AMİRAL CİHAT YAYCI: "SAYIN ÇELİKKOL'UN HANGİ DENİZ HUKUKU EĞİTİMİ, BİLGİSİNE VE ESERLERİNE SAHİP OLDUĞUNU DA MERAK EDİYORUM..."

Amiral Yaycı açıklamalarını, "Sayın Çelikkol’un hangi deniz hukuku eğitimi, bilgisine ve eserlerine sahip olduğunu da merak ediyorum." ifadeleri ile noktaladı.

İSRAİLLİ MUHATAPLARINCA ALÇAK KOLTUĞA OTURTULMUŞ OLMASIYLA HATIRLANAN TÜRKİYE'NİN TEL AVİV ESKİ BÜYÜKELÇİSİ OĞUZ ÇELİKKOL...

TÜRK DEGS ise yaptığı açıklamada, "İsrailli muhataplarınca alçak koltuğa oturtulmuş olmasıyla hatırlanan Türkiye’nin Tel Aviv eski Büyükelçisi Oğuz Çelikkol; 'Filistin devlet kursa da' diyerek Filistin’i devlet olarak kabul etmediğini mi söylüyor? O zaman kendisine göre KKTC de devlet değil mi? açıklama bekliyoruz." açıklamasında bulundu.