CİHAT YAYCI 'NIN 15 EYLÜL UYARISI YUNAN MEDYASININ ANA GÜNDEMİ OLDU

Sosyal Medyada Paylaş!

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Cihat Yaycı'nın 4 Eylül 2022 tarihinde katıldığı TV 100 yayınında yaptığı uyarıları Yunan medyası ana manşetten verdi. Cihat Yaycı'nın "Uçak kilitlerini, kayıtlarını NATO’ya göndereceğiz. Durum çok tehlikeli. 15 Eylül’den, moratoryumdan ve turizm mevsimi bittikten sonra Yunanistan’a kara sularını artırma ihtimali adım adım geliyor, artıracaklar" ifadesini merkeze alan Yunan medyası, Adalar Denizi'ni zor günler bekliyor ifadelerinde bulunarak Cihat Yaycı 'nın açıklamaları üzerinden kışkırtıcı ve mesnetsiz ifadelere de devam etti. 

4 Eylül 2022 tarihli yayında uyarılarını “Artırdıkları zaman ne olacak? Türkiye’nin bunu kabul etmesi mümkün mü? 12 mil değil, mevzu 6 milin üzerine çıkma. 6 milden 7 mile çıktığı alan uluslararası deniz alanı yani bizim balıkçılarımızın balık avladığı, yatçılarımızın gezdiği, askeri uçaklarımızın ve gemilerimizin tatbikat yaptığı alanın yüzde 13’ü Yunanistan’ın oluyor. Bunu kabul etmek mümkün mü? Elbette mümkün değil. 1995 yılı TBMM deklarasyonu var. Bu deklarasyonda 6 milin üzeri diye ifade ediliyor. Madem böyle bir tehlikeli gidişat var. Biz niye NATO’yu acil toplantıya çağırmıyoruz? Yunanistan, Türkiye’yi çatışmaya çekmek istiyor.” değerlendirmesiyle sürdüren Cihat Yaycı, Yunan medyasının manşetinde yer aldı.

Kaynak; 

https://www.pentapostagma.gr/ethnika-themata/ellinotoyrkika/7114972_toyrkos-nayarhos-ea-prosdiorizei-os-kayti-tin-periodo-meta