CİHAT YAYCI 'NIN BOSNA ÖNGÖRÜSÜ GERÇEKLEŞİYOR

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir seneden uzun bir süredir Bosna-Hersek'e dikkat çeken Doç. Dr. Cihat Yaycı, Rusya'nın Kazakistan işgaliyle başlayan süreci "Kazakistan'daki durum Ukrayna'ya oradan da Bosna'ya sıçrayarak devam edecektir." tespitlerined bulunarak aylar öncesinden Bosna üzerinde olacakları ve rekabet mücadelesini anlatmıştı. 

Amiral Cihat Yaycı 19 Şubat 2022'de BBNTÜRK ekranlarında bundan sonra ne olabileceği yönünde değerlendirmelerde bulmuş ve Yaycı Bosna Hersek'e dikkat edilmesi gerektiğini belirtmişti. Yaycı 19 Şubat 2022 tarihindeki demecinde, “Bosna’daki Sırp Cumhuriyeti’ne dikkat edelim. Sırbistan’ın Rusya’nın uydusu şekline tam anlamıyla dönüştürülmesi hususu pazarlık konusu yapılmış olabilir. Ve Sırbistan’ın güçlenmesi için Bosna Hersek’in dağıtılıp Sırp Cumhuriyeti’nin oradaki ya bağımsızlık ya da Sırbistan’a ilhak olması durumu söz konusu olabilir.” ifadelerini kullanmıştı.

3 Mart 2022 tarihli BBN TÜRK TV yayınına konuk olan Cihat Yaycı; Ukrayna Rusya'nın kucağına silahsız ve savunmasız bir şekilde teslim edilmiştir. Ve bir pazarlık sonucunda gitti. Bu şunu gösteriyor aslında. 25 derece doğu boylamının doğusu, yani yaklaşık olarak Girit adasının kuzeyinden geçen/Girit adasının ortasından geçen Baltık denizinden başlayan boylamın doğusu sanki Rusya'ya bırakılmış gibidir. Rusya'nın etki alanına girmiş gibidir. Bunda eski Doğu Avrupa ülkeleri, işte Romanya, Bulgaristan, Polonya, Macaristan, Letonya, Estonya bunun dışında kalmış, ancak bunlar NATO'ya girerek aslında kendilerini savunmuşlardır. Ama Sırbistan, Bosna Hersek, Sırp Cumhuriyeti, Moldova, Transdinyester, Ukrayna, Belarus, Kazakistan dahil olmak üzere Türk Cumhuriyetleri ve Ukrayna Rusya'ya terk edilmiş, bunun karşılığında da Çin'in Bir Kuşak Bir Yol projesi gibi Batı'ya ekonomik olarak genişlemesinin  durdurulması amaçlanmış gibi gözükmektedir.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yaycı 12 Mart 2022 tarihli konuk olduğu Akit TV yayınında ise;  Yaycı, küresel gelişmeleri ise şu şekilde ifade etti;

"Dünya artık iki kutuplu bir duruma evrilmiş vaziyettedir. Rusya; Kazakistan ve Karabağ’a tek kurşun atmadan yerleştiğinde Batı dünyası bu duruma ses çıkarmamıştır. Rusya’nın hedefi ve yayılma stratejisi; Moldova üzerinde de gelişerek devam edecektir. Bu noktada Bosna’ya dikkat edilmesi gerekir. Sırplar, Rusya’nın desteği ile Bosna’dan kopartılması planlanan bölgeleri ilhak edeceklerdir. Sırbistan bu sayede ne NATO ne de AB üyesi olmayarak Orta ve Doğu Avrupa’da Rusya’nın bir merkez üssü haline gelecektir. Bu sayede 25. Doğu Boylamından itibaren bir Rus nüfuz alanı yaratılacaktır. Türk Cumhuriyetleri de gelişen bu Rusya güçlenmesine karşı daha da sessizleşecek ve Rusya’ya tabii olacaklardır. Buradaki temel strateji ve oyun Çin’in çevrelenmesi özelinde yatmaktadır. Küresel oyun ve denge Rusya eliyle Çin’in çevrelenmesini meydana getirmektedir. Çin’in Kuşak Yol Projesi bugün Rusya eliyle akamete uğratılmış ve gerçekleşmesi oldukça zor bir duruma getirilmiştir." Tespitini sunmuştu. 

17 Mart 2022 tarihli haberlere yansıyan bilgilere göre; ise Rusya’nın Saraybosna Büyükelçisi Igor Kalabuhov, Bosna Hersek'in NATO'ya üyeliğinin bir 'fantezi' olduğunu öne sürdü. Sözlerinin devamında Bosna Hersek'e yönelik tehditlerde bulunan Kalabuhov, "Eğer NATO’ya girmeye karar verirseniz sonunuz Ukrayna’ya benzer." diyerek Bosna'yı tehdit etti. 

Cihat Yaycı'nın uzun süredir Bosna'ya yönelik öngörülerini içeren kaynaklar aşağıda sunulmuştur;

https://turkdegs.org/icerik/amiral-yayci-alinmasi-gereken-ders-sudur-batinin-ipi-ile-kuyuya-inen-kuyuda-kalir

 

https://turkdegs.org/icerik/cihat-yayci-savasin-yarattigi-risklere-karsi-oenlem-almali-ve-ortaya-cikan-firsatlari-da-iyi-degerlendirmeliyiz