CIHAT YAYCI: "ZURAFA ADASI EGAYDAAK'TIR. ILKER REIS ULUSLARARASI SULARDA DEGIL, TURK KARASULARINDA AVLANMAKTADIR!"

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunan Sahil Güvenlik botunun Gökçeada açıklarında avlanan Türk balıkçı İlker Reis'i 'Burası Yunan denizi' diyerek taciz etmesinin ardından ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'dan önemli bir açıklama geldi... Yaycı, İlker Reis'in uluslararası sularda değil, Türk karasularında avlandığı ve EGAYDAAK isimlerinin derhal açıklanması gerektiğini belirtti...

İLKER REİS YUNAN KOMUTANA TAVİZ VERMEYİP HADDİNİ BİLDİRMİŞTİ!

Gökçeada ile Semadirek Adası arasındaki Zürafa kayalığında olta balıkçılığı yapan Türk balıkçılar, Yunan Sahil Güvenliği'nin tacizine maruz kalmış ve Yunan sahil güvenlik botundaki ekipler, 'burası Yunan denizi' diyerek Türk balıkçıları teknelerini batırmakla tehdit etmişti. Korkutma politikasına boyun eğmeyen Türk balıkçılardan İlker Reis, Yunan komutana taviz vermeyip haddini bildirince ekipler dönüp gitmek zorunda kalmıştı.

CİHAT YAYCI: "ZÜRAFA ADASI EGAYDAAK'TIR. İLKER REİS ULUSLARARASI SULARDA DEĞİL, TÜRK KARASULARINDA AVLANMAKTADIR!"

Konuya ilişkin Amiral Cihat Yaycı 7 Şubat 2022 tarihinde Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (TÜRK DEGS) twitter hesabından bir açıklamada bulundu. Yaycı, "Zürafa Adası EGAYDAAK’tır ve Yunanistan’ın değildir. Dolayısıyla İlker Reis de uluslararası sularda değil Türk karasularında avlanmaktadır. EGAYDAAK isimleri derhal açıklanmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.