CIHAT YAYCI'DAN MEMLEKETI ELAZIG'A MAVI VATAN'A SAHIP CIKMA VE BU HAREKETIN SIZ DE PARCASI OLUN CAGRISI TURAN GAZETESI'NDE YAYIMLANDI

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, Elazığ'da yayımlanan Turan Gazetesi aracılığıyla memleketi Elazığ’a Mavi Vatan’a sahip çıkma ve bu milli hareketin bir parçası olma yönünde çağrıda bulundu. Yaycı, "Tüm Elazığlı hemşerilerimi Mavi Vatan DEGS Derneği'ne üye olmaya, hesaplarımızı takip etmeye çağırıyorum. Bizi yalnız bırakmayın Gakkoşlar.” dedi.

YAYCI PAŞA'DAN ELAZIĞ'A ÇAĞRI

Turan Gazetesi, "Mavi Vatan Doktrini'nin mimarı, TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, başta denizcilik ve uluslararası ilişkiler olmak üzere milli hak ve menfaatleri her mecrada savunan herkesin bu hareketin bir parçası olmasını amaçlıyor." ifadelerini kullandı.

TÜRK DEGS Başkanı Elazığlı müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı açıklamasında, "Özellikle Elazığlı hemşerilerimizin bu hareketin bir parçası olmasını arzu ettiğimi belirtmek isterim." dedi.

MAVİ VATAN HAREKETİ MİLLETİMİZE AİTTİR

Mavi Vatan Hareketi'nin milletimize ait bir hareket olduğunu belirten Yaycı, "Başkanı olduğum TÜRK DEGS'i kurumsallaştırarak ve Mavi Vatan hareketinin bir ya da birkaç kişiye değil tüm milletimize ve ülkemize ait bir hareket olması amacıyla Mavi Vatan Denizcilik ve Global Stratejiler Derneği (MAVİ VATAN DEGS DERNEĞİ) kurduk." ifadelerini kullandı.

TÜRK DEGS TÜRK HAK VE MENFAATLERİNİ DOKTRİNLEŞTİRİYOR

Yaycı tarafından 2020'de temelleri atılan TÜRK DEGS, kısa sürede dünyada örneğine pek rastlanmamış gönüllü bir platform olarak çalışarak, dünyanın birçok noktasındaki 554 gönüllü Türk genci ile ulusal ve uluslararası seviyede sesini duyurmaya, başta denizcilik olmak üzere uluslararası ilişkiler çerçevesinde ürettiği bilimsel yayınlarla etkin kamu diplomasi gerçekleştirilmesine ve Türk hak ve menfaatlerini doktrinleştirmek üzerine bir strateji izliyor.

Merkezi her ne kadar resmi olarak Ankara'da bulunsa da dernek esaslı çalışmalarını İstanbul'dan yürütmekte birlikte Türkiye'nin çeşitli noktalarında temsilcilikler açmış, ülkemizin her köşesinden vatandaşlar ile gerek konferanslar, gerek sempozyumlar ve çalıştaylar yolu ile iletişimi sürdürüp ülkenin denizcilik ve dış politika nabzını tutmaya çalışmayı hedeflemektedir.

YAYCI: TÜRKİYE'NİN DENİZCİ BİR ÜLKE OLMASININ YOLU GENÇLERDEN GEÇİYOR

Türkiye'nin denizci bir ülke olmasının yolunun gençlerden geçtiğini bilen Yaycı, gençlere ulaşmak için yazmış olduğu ve gelirlerini TSK Dayanışma Vakfı ve Deniz Müzesi'ne bağışladığı kitaplarına ek olarak ekibini projeler yapmaya yönlendirerek Mavi Vatan Doktrini'ni ülkeye yaymaktadır. 

DİPLOMASİDE YENİ UFUKLAR

Mavi Vatan Okuryazarlığı Projesi ile tüm yurtta Mavi Vatan Eğitmen Eğitimi vermek üzere çalışmalar yapmakta, Mavi Vatan'ın okullarda müfredata girmesi için Mavi Vatan müfredat programı hazırlamakta, TÜRK DEGS Türkmen Diplomasi Okulu ile ise Türkmen gençleri bir araya getirerek Suriye ve Irak'ta gelecekte siyasetin içerisinde yer alacak kardeşlerine diplomasi anlamında yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir.

Kaynak: