CIHAT YAYCI'NIN MAKALESI EL CEZIRE'DE YAYIMLANDI. YAYCI, TURKIYE-LIBYA MEB ANLASMASININ KURESEL AKTORLERIN OYUNUNU BOZDUGUNU VURGULADI.

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın Türkiye ile anlaşan kazanır temalı, “Türkiye ile Libya Arasında İmzalanan Deniz Yetki Alanları Sınırlandırılması Antlaşmasının Sonuçları” başlıklı makalesi El Cezire’de Arapça olarak yayımlandı. Yaycı Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin tüm kıyıdaş devletlerin masaya oturarak deniz alanlarını hakça paylaşması çerçevesinde bir politika benimsediğini ancak Türkiye’nin bu çağrılarının karşılık bulmadığını hatırlattı.

DOĞU AKDENİZ'DEKİ HİDROKARBON KAYNAKLARI KÜRESEL AKTÖRLERİN İŞTAHINI KABARTIYOR

Doğu Akdeniz'de bulunan hidrokarbon kaynaklarının hem kıyıdaş devletlerin hem de küresel aktörlerin iştahını kabarttığını hatırlatan Yaycı, bu durumunda deniz yetki alanları sınırlandırma faaliyetlerinin hız kazanmasına neden olduğunu belirtti. Türkiye'nin uluslararası hukukundan doğan hakları kapsamında Mavi Vatan Doktrini'ni hayata geçiren Yaycı, 27 Kasım 2019’da “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Hükümeti Arasında Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’nın da mimarı olmuştu.

LİBYA TÜRKİYE'NİN DENİZDEN KOMŞUSUDUR

Libya-Türkiye MEB anlaşması küresel aktörlerin oyunlarını bozarken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de Doğu Akdeniz Mavi Vatan kapsamında Batı sınırlarının belirlenmesini sağlamış ve Libya-Türkiye denizden komşu olmuştu. Anlaşma Yunanistan'ın hukuksuz ve maximalist emellerini bir kılıç gibi kestiğinden Yunan, Rum ve Batı medyası da anlaşmayı Türk Kılıcı olarak nitelendirmiş, bu kavram Türk milleti tarafından da sevilerek kullanılmaya başlanmıştı.

YUNANİSTAN VE GKRY MISIR'I DA KANDIRDI

Yaycı makalesi kapsamında Yunanistan ve GKRY'nin Mısır'ı da kandırdığını hatırlatırken, Yunan ve Rum ikilisinin tüm hukuksuzluklarını haritalandırarak aktardı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kazan kazan anlayışı çerçevesinde adil paylaşımdan yana olduğunu vurgulayan Yaycı, denizlerin paylaşım mücadelesi kapsamında Türkiye ile anlaşan, uzlaşan herkesin kazanacağını belirtiyor. Türkiye'nin stratejisinin kıyıdaş devletlerin Türkiye ile anlaşmaları durumunda ne kadar deniz yetki alanı kazanacaklarını göstermek ve/veya anlaşmamaları durumunda ne kadar deniz yetki alanı kaybettiklerini haritalandırarak aktif bir diplomasi süreci yürütmeyi ilke edinmesi gerektiğini belirten Yaycı, bu çerçevede çalışmalar kaleme almaya, haritalar çizmeye ve bu eserleri uluslararası kamuoyu ile paylaşarak proaktif bir strateji benimsiyor.

TÜRKİYE-LİBYA MEB ANLAŞMASI KIYIDAŞ DEVLETLERİN DE ÖNÜNÜ AÇAN BİR ANLAŞMA

Makalenin sonuç kısmında Libya ile Türkiye arasında 27 Kasım 2019’da imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırma antlaşması ile Doğu Akdeniz’deki deniz sınırlarının Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın dayattığı gibi olmadığının gösterildiğini hatırlatan Yaycı, "Libya, Mısır, Filistin, İsrail, Lübnan ve hatta Suriye’nin bu anlaşmada uygulanan prensipler ile uluslararası hukuka ve hakkaniyete uygun anlaşmalar yapmasının ve daha fazla deniz alanı kazanmalarının önü açılmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: https://mubasher.aljazeera.net/opinions/2021/12/4/%D9%86%D8%AA%D8%A7%D8%A6%D8%AC-%D8%A7%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%82-%D8%AA%D8%B1%D8%B3%D9%8A%D9%85-%D8%AD%D8%AF%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D9%84%D8%B3%D9%8A%D8%A7%D8%AF%D8%A9-%D8%B9%D9%84%D9%89