Cihat Yaycı'nın tüm hukuki itiraz ve görüşleri Yunanistan’da gündem oldu.

Sosyal Medyada Paylaş!

Cihat Yaycı‘nın tüm hukuki itiraz ve görüşleri Yunanistan’da gündem oldu. Yunanistan'da yayımlanan Pentapostagma gazetesi Cihat Yaycı'nın ifadelerini gündemine taşıdı.

Yunan basını;

"TÜRK ARAŞTIRMA GEMİLERİ LİMANLARDA PASLANIYOR. YUNANİSTAN İLE GÖRÜŞÜYORUM DİYE ARAMA VE SONDAJ FAALİYETLERİNİ DURDURURSAK DOĞU AKDENİZ'İ KAYBEDERİZ.

 

Mavi Vatan doktrininin mimarı, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Yaycı, Türk araştırma gemilerinin Akdeniz'den çekilmesini eleştirdi. Doğu Akdeniz'i kaybediyoruz" dedi.

 

Cihat Yaycı, "Kendi elimizle Türk-Libya anlaşmasını kadük ediyoruz. Lisans ihalesi yapıldığında TPAO'nun sondaja başlayacağını umuyorduk. Ama olmadı. Neden olmadı? Avrupa Birliği ve Yunanistan ile görüşmelerimiz olduğu söyleniyor. Çok ciddi kayıp. Devleti yönetenlere hatırlatıyorum: Yunanistan ile görüşüyorum diye sismik araştırma ve sondaj faaliyetlerini durdurursanız Doğu Akdeniz'i kaybederiz. Libya anlaşmasını kendi ellerimizle kadük ederiz.

 

YUNANİSTAN İLE MÜZAKERE GEREKSİZ

 

Yunanistan'ın Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki muhatabı olmadığına ve dolayısıyla müzakerelerin gereksiz olduğuna işaret eden Yaycı, aksi takdirde Türkiye-Libya hattının kadük olacağını ve anlaşmanın ortadan kalkabileceğini öne sürdü."

Kaynak: https://www.pentapostagma.gr/ethnika-themata/ellinotoyrkika/7040931_hanoyme-tin-anatoliki-mesogeio-toyrkiki-paradohi-ittas-apo