Cihat Yaycı’nın Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki Adaların Statülerinin ihlalinin BM’ye bildirilmesi konusundaki ısrarlı uyarıları nihayet ses getirmeye başladı

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki Adaların Statülerinin ihlalinin BM’ye bildirilmesi konusundaki ısrarlı uyarıları nihayet ses getirmeye başladı ve Türkiye BM’ye şikayetlerini bildirdi.

 

 

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, Gayri Askeri statünün ihlaline nota ile karşılık verilmesi gerektiğine dair 13 Eylül 2021’de bir uyarı paylaşmıştı.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN GEREKLİ MAKAMLARI ACİLEN GAYRİ-ASKERİ STATÜ’NÜN BU İHLALİNE BİR NOTA İLE KARŞILIK VERMELİDİR.

 

 

13 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamalar kapsamında "Meis Adası'nda Roussen sınıfı hızlı-taaruz füzeleri ile donanmış olan Yunan savaş gemisi ve mürettabatının katılımı ile gerçekleştirilen kutlama Lozan ve Paris Barış Andlaşmaları’nın dikte ettiği Gayri-Askeri Statü'nün açık bir ihlalidir! Meis Adası’nın İtalya’dan Yunanistan’a bağlanışının 78. Yılı kutlaması nedeni ile Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos ve Genelkurmay Başkanı Floros adayı ziyaret etti. Ayrıca hızlı-taaruz füze gemisi olan Roussen sınıfı savaş gemisi ve mürettabatı adaya demirledi. Kutlamaya eklenen bazı unsurlar Lozan ve Paris Barış Andlaşması’nın dikte ettiği Gayri-Askeri Statü’nün açık bir ihlalidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin gerekli makamları acilen Gayri-Askeri Statü’nün bu ihlaline bir nota ile karşılık vermelidir." ifadelerine yer verilmişti.

 

 

TÜRK DEGS BAŞKANI Doç. Dr. Cihat Yaycı, adaların Lozan ve Paris Anlaşmalarına göre devir şartı olarak belirlenen Gayri-Askeri statüyü defaatle anlatmış ve söz konusu adaların Lozan ve Paris Anlaşmalarına göre hukuken olmaları gereken statü ‘Silahsızlandırılmış’ değil, ‘Gayri Askeri Statü' olduğunu ifade etmişti. Politik diplomasideki boşluğu dolduran MSB ise bu hukuki gerçeği net şekilde vurgulamıştı.