Çin Deniz Modernizasyonu: ABD Deniz Kuvvetleri Kabiliyetlerine Etkileri

Sosyal Medyada Paylaş!

Çin donanması, ABD Donanmasının Batı Pasifik'teki bölgelerinin savaş zamanı kontrolünü sağlama ve sürdürme becerisine büyük bir meydan okuma olarak görülüyor.Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana ABD Donanması'nın karşılaştığı bu tür ilk zorluk. Çin donanması, Batı Pasifik'teki önde gelen askeri güç olarak ABD'nin uzun süredir devam eden statüsüne karşı Çin'in meydan okumasının önemli bir unsurunu oluşturuyor. Bazı ABD'li gözlemciler Çin'in deniz gemi inşa çabalarının hızı ve Çin donanmasının ve ABD Donanmasının göreceli boyutları ve yetenekleriyle ilgili eğilimi ile ilgili endişelerini defalarca dile getirmekteler.

Çin Tayvan için Donanmasını Büyütüyor

Çin'in deniz modernizasyon çabası çok çeşitli gemi, uçak ve silah edinme programlarının yanı sıra bakım ve lojistik, doktrin, personel kalitesi, eğitim ve öğretim ve tatbikatlardaki iyileştirmeleri de kapsıyor. Çin donanmasının şu anda belirli sınırlamaları ve zayıflıkları var ve bunların üstesinden gelmek için çalışıyor.Çin'in deniz modernizasyon çabası da dahil olmak üzere askeri modernizasyon çabası Tayvan ile durumu askeri güç ile çözmek  için bu yetenekleri geliştirmeyi amaçladığı değerlendirilmektedir.

Çin yakın denizlerindeki bir çatışmada ABD müdahalesini caydırabilecek bir güç.

 Çin yakın denizlerindeki bir çatışmada ABD müdahalesini caydırabilecek bir güç. ABD Donanması son yıllarda Çin'in deniz modernizasyon çabalarına karşı koymak için bir dizi önlem aldı. Bu yüzden ABD, Filosu’nun büyük bir yüzdesini Pasifik'e kaydırdı.Enyeni ve donanımlı gemilerini ve uçaklarını ve iyi yetişmiş personelini Pasifik'e atadı.ABD’nin bir dizi diğer önlemleri ise  Hint-Pasifik'te genel mevcudiyet operasyonlarını, eğitim ve gelişim tatbikatlarını ve müttefik ve diğer donanmalarla angajman ve işbirliğini sürdürmek veya artırmak için 

ABD Donanması dağıtık bir filo mimarisine geçecek

Çin, Hint-Pasifik bölgesinde birçok ülkeyle işbirliğine gitti.Ayrıca ABD yeni askeri teknolojiler geliştirmek ve yeni gemiler, uçaklar, insansız araçlar ve silahlar edinmek için çok sayıda program başlattı. Çin deniz  kuvvetlerine karşı koymak için yeni operasyonel kavramların geliştirilmesine başlandı ve Donanmanın önümüzdeki yıllarda daha küçük bir kısmı daha büyük gemilere, daha büyük bir kısmına daha küçük gemilere ve önemli ölçüde daha fazla insansız araç kullanımına sahip olacak daha dağıtık bir filo mimarisine geçeceğinin sinyallerini verdi. Kongrenin sorunu ise ABD Donanmasının Çin'in deniz modernizasyon çabalarına uygun şekilde yanıt verip vermediğidir.

 

KAYNAK:https://sgp.fas.org/crs/row/RL33153.pdf