Çin Ekonomisi %4.8 Büyüdü

Sosyal Medyada Paylaş!

Tüm olumsuz beklentiler ve makro-ekonomik dengesizliklere karşın Çin ekonomisi yılın ilk çeyreğinde %4.8 büyümeyi başardı. 

 Çin ekonomisi, ülkede karantina koşulların yoğunlaşmasına ve yıl içerisinde birçok fabrikanın durmasına rağmen tüm olumsuz beklentilerin aksine yılın ilk çeyreğinde beklenenin üzerinde bir peroformans göstererek 4.8'lik bir büyümeye ulaştı. Çin İstatistik Bürosunun 18 Mart 2022 tarihinde yaptığı açıklamada; Çin'in gayri safi yurtiçi hasılasının yılın ilk çeyreğinde %4.8 büyüdüğünü açıkladı. 27 trilyon yuan'a yani 4.25 trilyon dolar'a ulaştı. Diğer yandan; Ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) de bir önceki çeyreğe göre %1.3 arttı.

Ocak-Mart döneminde, ülkenin tarım sektörü “genel olarak uygun hava koşulları ve daha güçlü tarımsal üretim hizmetleri ile” %4,8 oranında büyüdü.

Verilere göre et üretimi %8,8, süt %8,3 ve yumurta üretimi %2,5 arttı.

Sanayi tarafında ise sektör ilk çeyrekte yıllık bazda %6,5 büyüdü.

Sektörler bazında ise katma değerli madencilik yıllık %10,7, imalat %6,2, elektrik, termik, gaz ve su üretim ve arzı ise %6,1 arttı.

 

Çin'in hizmet sektörü de yıllık bazda sırasıyla %10,8 ve %5,1 büyüyen yazılım ve bilgi teknolojisi hizmetleri ve finansal aracılık başta olmak üzere %2,5 oranında genişledi.