ÇİN İLE FRANSA'NIN MASASINDA UKRAYNA VAR

Sosyal Medyada Paylaş!

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Batılı ülkelerin Rusya'ya silah sağlamaması konusunda uyarılarda bulunduğu bir zamanda, Ukrayna savaşını sona erdirme yollarını görüşmek üzere Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'la Beijing'de görüştü.

Görüşmelerin başlangıcında Macron, Xi'nin "Rusya'yı mantığa getirerek ve herkesi müzakere masasına geri getirerek" beklediğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı'na göre, Xi, Çin ve Fransa'nın bağımsız politika yapma geleneği olan önemli ülkeler olarak, "dünya bugün derin tarihi bir dönüşüm yaşarken, farklılıklar ve engellerin üstesinden gelme yeteneği ve sorumluluğuna sahip olduğunu" söyledi. Çin lideri ayrıca Macron'un ziyaretinin "Çin-Avrupa ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracağını ve yeni bir canlılık getireceğini" söyledi. Pekin, ABD ile artan rekabeti göz önünde bulundurarak, Avrupa ülkeleriyle işbirliğini derinleştirmek istiyor.

Fransız cumhurbaşkanı, Cuma gününe kadar sürecek olan üç günlük Çin gezisinde yer alıyor. Macron, Ukrayna krizine atıfta bulunarak, "Çin'in barışın inşasında büyük bir rol oynayacağına ikna oldum. Bunu tartışmak için geldim" şeklinde tweet attı.

Xi ile görüşmede ayrıca "işletmelerimiz, iklim ve biyoçeşitlilik ve gıda güvenliği" gibi konuların da ele alınacağı ifade edildi.

Çin, Ukrayna'yı Şubat 2022'de istila eden Rusya ile yakın ilişkilere sahip. İstilanın birinci yıldönümünde Pekin, kapsamlı bir ateşkes çağrısında bulunmuş, ancak komşu ülkeden Rus askerlerinin çekilmesini talep etmemişti.

Avrupalı ​​birliğiyle Çin arasında dengeli bir şekilde işbirliği geliştirmeye yönelik bir gösteri olarak, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in, Fransız Cumhurbaşkanlığı'na göre, Perşembe günü Xi ve Macron ile üçlü bir zirve toplantısına katılması bekleniyor.

Macron, Airbus SA ve enerji devi EDF Group gibi şirketleri temsil eden 50'den fazla Fransız iş lideriyle birlikte geliyor.

Fransız cumhurbaşkanı, Cuma günü güney Çin'in Guangzhou şehrine seyahat edecek ve yerel öğrenciler ve yatırımcılarla görüşecek.