CIN, JAPONYA'YI GERIDE BIRAKARAK DUNYANIN EN BUYUK ARMATORU OLDU

Sosyal Medyada Paylaş!

Çin, uzun zamandır 1. sırada olan Japonya'yı geride bırakarak filo değeri açısından dünyanın en büyük armatör ülkesi haline geldi.

Görsel: Vessels Value

Küresel ekonomiden pay almak hatta orada söz sahibi olmak isteyen ülkeler denizcileşmekte ve yeni rekabet alanları yaratmaktadır. Buna ek olarak denizlerin küresel ekonomi üzerindeki etkisini incelediğimizde; denizcilik sektörünün sağladığı katma değerin 27 trilyon ve diğer sektörlerin sağladığı katma değerin 63 trilyon olup toplam katma değer 90 trilyondur. Tüm bu sebeplerle Çin, tüm stratejisini limanlar ve denizler üzerine kurarak ilerlemektedir.

 

Çin 2021 yılında deniz stratejisini kanıtladı

Geçtiğimiz haftalarda ABD’nin 2021 Çin askeri güç raporu yayımlanmasıyla beraber  askeri gemi filosu olarak Çin’in dünyanın en büyük donanmaya sahip olduğu bildirilmişti. Vessels Value’nin yayımlamış olduğu raporda Çin’in Ticari gemi filosunda Japonya’yı geride bırakarak 1. sıraya yerleştiği görülmektedir. Büyüyen Çin böylece deniz gücünü hem askeri hemde sivil olarak kanıtlamış oldu.Birçok ülkede liman yatırımları bulunan Çin’in Bir Kuşak Bir Yol Projesinin denizyolu ayağında rakip firmalara göz açtırmayacağıda görülmektedir. Eğer Çin ilerleyen yıllarda  rakip firmalarla büyük bir rekabete girerse birçoğunu sektördensaf dışı bırakabilir. Bu da denizcilik sektörünün Çin tekeline girmesiyle sonuçlanır. Donanma alanında dünyanın en büyük filosuna sahip olan Çin ayrıca Aden Körfezi karşı korsanlık odaklı deniz eskort görev gücü ile  ticari çıkarlarını destekleyen bir deniz piyadeleri birliğine girişiyor. Böylece okyanuslarda ve denizlerde jandarmalık görevini ABD’nin elinden alırsa işte o zaman tekelleşmenin fitili ateşlenmiş demektir.

 

VesselValue'nun raporuna göre,Ocak ayından bu yana Çin konteyner gemilerinin değerindeki son artış nedeniyle nakliye filosunun toplam değerinin 191 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. İkinci sıraya düşen Japonya ise Ocak ayından bu yana toplam 187 milyar dolarlık bir filo değerine sahip.

Ocak 2021'den bu yana dünyada toplam 516 konteyner gemisi sipariş edildi ve bu siparişlerin yüzde 46'sı Çinli şirketler tarafından verildi. Buna ek olarak Çin'in dökme yük filosunun toplam değeri yılın başından bu yana taşımacılıkta artan fiyatlar nedeniyle son 10 ayda 28 milyar dolardan 53 milyar dolara çıktı.

Çin devleti şu anda China COSCO Shipping ve China State Shipbuilding Corporation'ın mülkiyeti aracılığıyla tonaj olarak dünyanın en büyük armatörü konumunda. COSCO toplam kapasitesi yaklaşık 114 milyon DWT olan yaklaşık 1.370 gemiyi kontrol ediyor. Bu, dünya toplam tonajının %5'ine tekabül etmektedir.

 

Japonya

Japonya ise toplam 187 milyar dolarlık varlığa sahip olarak birinci sıradan ikinci sıraya düştü. Ocak 2021'den bu yana 70 milyar doları aşan bir artış olup gelişen dökme yük, LPG ve araç taşıyıcı pazarlarını vurgulamaktadır.

İlk 10 ülke arasında Japonya, 7,4 milyar dolar ile en yüksek değerli LPG filosuna sahip. Kazançlar ve satışlar, toplam filo değerinde Ocak ayından bu yana 1,6 milyar dolar artışa neden oldu. Japon mülkiyetindeki araç taşıyıcılarının toplam değeri, yılın başına göre 6,1 milyar dolarlık bir artışla 13,4 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir rakama ulaştı. Bu artış, önde gelen Japon şirketleri MOL, NYK Line ve K Line'ın yılbaşından bu yana 26 yeni gemi sipariş etmesinden kaynaklandı.

 

Yunanistan

Yunanistan, bu yılın Ocak ayından bu yana sıralamada 3. sıraya yükseldi. Toplam değerleri yılın başında 93,2 milyar ABD dolarından 145 milyar ABD dolarına yükseldi. Ayrıca Yunanistan en büyük tanker filosu sahibidir ve kazançları rekor düşük seviyelerde kalmasına rağmen, tüm filo için değerleri artıran spot oranlarda artışlar görülmekte. Yunanistan aynı zamanda en değerli LNG filosunun da sahibidir.

Yunanistan'ın Bulker filosu, yüksek oranların bir sonucu olarak, 28 milyar ABD dolarından 53 milyar ABD dolarına neredeyse iki katına çıktı. Yunanlılar, bu yıl şimdiye kadar satın alınan Bulkers'ın yaklaşık dörtte birini oluşturan S&P pazarında aktif olmaya devam ediyor.

 

ABD

ABD, bu yılın Ocak ayından bu yana toplam 96 milyar ABD doları varlıkla 4. sıraya geriledi.Bunun 56 milyar dolar en büyük Cruise şirketleri Carnival ve Royal Caribbean'ın her ikisinin de ABD merkezli şirket olduğu için sürpriz olmayan Cruise gemilerinden oluşuyor. Sektörün COVID-19 pandemisi nedeniyle yaşadığı tahribatlara rağmen ABD, yılın başından bu yana toplam 7 milyar ABD doları azalan filo değerlerine rağmen hala dünyanın en büyük Cruise sahibi konumunu koruyor.ABD, toplam 2,1 milyar ABD Doları'na sahip olan RoRo sektörünün de önde gelen sahiplerindendir.

 

Singapur

Singapur, diğer ülkeler gibi Bulker ve Konteyner sektöründe benzer kazanımlarla bu yılın Ocak ayından bu yana 5. sırada kaldı. Konteyner sektöründeki yatırımları küresel yükselişi takip ederek filo değerini 10 milyar USD'den 25 milyar USD'ye çıkardı.

 

Almanya

Almanya, toplam 76,8 milyar ABD Doları ile 6. sırada kaldı. Filolarının büyük bir kısmı her zaman Konteynerlerden oluşuyordu ve sonuç olarak büyük Konteyner patlaması, Alman filosunun değerinin yıl başından bu yana 34 milyar USD yükselmesine yol açtı.

 

Güney Kore

Güney Kore, bu yılın Ocak ayından bu yana İngiltere'yi geçerek 7. sıraya yükseldi. Toplam filo değeri yılın başından bu yana 24 milyar artışla 58 milyar ABD Doları seviyesinde bulunuyor.

Güney Kore'nin LNG ve LPG sektörlerindeki yatırımları, yılın başından bu yana iki katına çıkan değerlerle nihayet meyvesini veriyor. LNG fiyatlarının 2021'in ikinci yarısında zirve yapmasıyla birlikte, Güney Kore'nin gaz sektörü için filo değerleri iki katına çıktı. Hyundai LNG, Pan Ocean ve H Line, bu yıl 15 Büyük LNG taşıyıcısı sipariş etti.

Güney Kore, küresel bir deniz taşıtı ihracatçısı olarak hâlâ baskın konumunu koruyor. Önde gelen armatörler/operatörler, son yıllarda PCTC filosunu genişleten Glovis ve %20 hissesine Hyundai Glovis ve Kia Motors'a ait olan Eukor'dur. Yüksek hacimli otomobil üretimi ve deniz yoluyla yapılan ihracat, Güney Kore'yi Araç Taşıyıcılarının en büyük üçüncü sahibi yapıyor.

 

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık, toplam 54 milyar ABD doları varlığa sahip olan 8. sıraya geriledi. Toplam filo değeri, 2021 yılının başından bu yana 15 milyar ABD doları arttı ve en fazla kazanç gelişen Dökme Yük ve Konteyner sektörlerinde görüldü.

Konteyner piyasası geçen yıl boyunca büyük bir baskı altındaydı; COVID-19 ile ilgili bastırılmış talep, tüketici harcamalarını zorluyor, Çin'deki kötü hava koşulları ve COVID-19 ile ilgili terminal kilitlenmeleri yüksek liman tıkanıklığına katkıda bulunuyor. Bununla birlikte, şu anda İngiltere'nin bazı bölgelerinde Noel teslimatlarını tehdit eden küresel tedarik zinciri sorunları ve liman tıkanıklıkları görülmekte. İngiltere'nin en büyük Konteyner limanlarından biri olan Felixstowe, ciddi bir kamyon şoförü sıkıntısının Konteynerlerin liman depolama sahalarında yığıldı. Bu, Konteynerleri boşaltmayı ve Asya'ya geri gönderilmek üzere boş Konteynerleri yeniden yüklemeyi giderek zorlaştırıyor. Bu durum sektör genelinde oranların daha da artmasına ve değerlerin daha da yükselmesine neden olabilir.

 

Tayvan, Çin

Tayvan, Çin, Dökme Yük ve Konteyner yatırımlarının meyvelerini vermesiyle ilk 10 sıralamasında yeni bir görünüm kazandı. Toplam filo değeri 47 milyar ABD Doları, 32 milyar ABD Doları yalnızca Konteyner filosundan geliyor. TS Lines, Wan Hai Lines ve Evergreen gibi şirketler, bu yıl şimdiye kadar toplam 107 sipariş verdi.

 

Norveç

Norveç, çoğunlukla Offshore filosunun değerindeki düşüş nedeniyle bu yılın Ocak ayından bu yana bir sıra daha düşerek 10. sıraya geriledi. Norveç'in birçok yatırımı MODU sektöründedir, bu nedenle petrol devleri agresif bir şekilde CAPEX'i kestiğinden, MODU sözleşmeleri feshedilir, askıya alınır veya ertelenir.

 

 

Kaynak: https://blog.vesselsvalue.com/top-10-ship-owning-nations-regions/