Çin Savunma Bakanı'ndan ABD'ye Tehdit; "Gerekirse Savaşırız!"

Sosyal Medyada Paylaş!

Asya-Pasifik bölgesinin en sıcak ve gergin meselelerinden birisi olan Tayvan sorunu uluslararası aktörler tarafından daha ciddi söylemlerle gündeme gelmeye devam ediyor. Son olarak Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, Tayvan'ın Çin anavatanından ayırma girişimlerine karşı savaş dahil her türlü önlemi göze alacaklarının altını çizen açıklamalarda bulundu.

Diğer yandan Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü'nün yaptığı açıklamada da "Tayvan'ın bağımsızlığına yönelik her türlü adım ve girişimlerin bastırılarak savaş dahil her türlü önlemin alınacağı" ifade edildi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile görüşen Çin Savunma Bakanı Fenghe, ülkesinin Tayvan konusundaki pozisyonunu ve hassasiyetlerini yinelerken, Çin ordusunun, Tayvan'ı anavatandan ayırmaya cüret edenlere karşı egemenliği ve toprak bütünlüğünü korumaya kararlı olduğunu vurguladı. ABD'nin Tayvan'a yönelik tutumlarının "Tek Çin" ilkesinin yer aldığı Üç Ortak Bildirisi'ndeki taahhütleri ihlal ettiğini vurgulayan Çinli bakan bu konudaki hassasiyetleri ciddi bir üslup ile tekrar dillendirdi. Washington'un Pekin'i çevrelemek amacıyla Tayvan meselesini araçsallaştırdığını da belirten Çinli yetkililer, Tayvan'ı istikrarsızlaştırıcı hareketlerden kaçınılması gerektiği uyarılarında bulundular. 

Çin-Tayvan Anlaşmazlığı

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine, Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri Tayvan'a yerleşip, 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.