Çin Son Üç Yılın En Düşük İhracat Oranını Gördü

Sosyal Medyada Paylaş!

Çin Son Üç Yılın En Düşük İhracat Oranını Gördü

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in ithalat ve ihracatı, küresel talebin zayıflamasıyla birlikte geçtiğimiz ay beklenen daha keskin bir düşüş yaşadı.Resmi verilere göre; Temmuz ayında bir önceki yıla göre ihracat %14,5, ithalat ise %12,4 oranında düştü.Açıklanan ticaret rakamları, ülkenin ekonomik büyümesinin bu yıl daha da yavaşlayabileceğine dair endişeleri güçlendirmekte.

Çin ekonomisi 2022’de sadece %3 büyüme yakaladı. Pandeminin ardından diğer birçok ülkenin normale dönüş sürecinin aksine Çin sıkı koronavirüs kısıtlamalarını sürdürmüştü. Bu kısıtlamalar elbette ekonomik bedeli yansıttı. Yaklaşık 25 milyon kişinin yaşadığı Çin’in finans merkezi Şangay’da Mart 2022’den itibaren iki ay boyunca sıkı bir tecrit uygulandı. 2022 Kasım ayında hükümet kısıtlamaları gevşetti ancak ekonomik toparlanma yeterince sağlanamadı.

2023 Mayıs ayında Çin’deki genç işsizlik oranı %20’yi aştı ve konut sektöründe büyük bir kriz yaşandı.

Yurtdışındaki zayıf ekonomik büyüme Çin mallarına yönelik dış talebi azaltırken, Çin ve ABD arasında yaşanan jeopolitik temelli gerilimler, uluslararası firmaların yatırımlarını ülke dışına kaydırmaya teşvik ederek Çin ekonomisi daha fazla yara aldı. Geçtiğimiz ay, Çin’in denizaşırı sevkiyatlarının üst üste düştüğü üçüncü aydı ve bu oran salgının zirvede olduğu 2020 Şubat ayından bu yana en keskin düşüş oldu.

Çin’in en büyük alıcılarından biri olan ABD’ye yapılan ihracat yıllık %23,1 düşerken, Avrupa Birliği’ne yapılan ihracat ise %20,6 oranında azaldı.

Oxford Economics yazarı Louise Loo, yüksek borçlanma maliyetleri ve artan yaşam maliyetleri dünyanın küresel boyutta ekonomik aktiviteyi baskılayarak mal talebini aşındırdığından, dış ticaret üzerindeki baskıların devam edeceği konusunda uyarıda bulundu. “Çin'in dış talebinin zemini önümüzdeki çeyreklerde çok daha zorlu hale gelebilir" dedi.

Yatırım şirketi Hargreaves Lansdown'un Fon Başkanı Steve Clayton, Çin'in önemli bir ithalatçı olarak konumunun, durgun ticaret performansının küresel ekonomi üzerinde muhtemelen zincirleme bir etkiye sahip olacağı değerlendirmesini yaptı.

Petrolden bakıra kadar çoğu emtia fiyatları düşerken, uzun süredir büyümek için Çin'e odaklanan LVMH gibi lüks mal üreticilerinin hisseleri ise düşüş yaşadı.

Clayton, "Daha zayıf bir Çin, daha geniş küresel ekonomide de daha düşük talep anlamına gelir" dedi.

"Çin'in sıkıntıları, dünyanın önde gelen ekonomilerinin birbirine bağlı olduğunun altını çizerek, kendi kıyılarının ötesinde de hissedilebilir."

Çin merkez bankası ekonomiyi canlandırmak amacıyla son aylarda faiz oranlarını düşürdü ve düzenleyiciler de teknoloji endüstrisi gibi kilit sektörlere yönelik incelemelerini gevşetti. Ancak yetkililer şimdiye kadar ekonomiyi canlandırmak için büyük önlemlere karşı direniş gösterdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://www.bbc.com/news/business-66436582