Çin’in Getirdiği İhracat Kısıtlamaları Ukrayna’nın İHA Temini Güçleştirebilir

Sosyal Medyada Paylaş!

Çin’in Getirdiği İhracat Kısıtlamaları Ukrayna’nın İHA Temini Güçleştirebilir

İHA’lar Rusya- Ukrayna Savaşında büyük rol oynuyor. İHA’ların çoğu Çin’de üretilmekle beraber yeni araçların ve parçaların temininde de Çin savaş için önemli bir konumda.

Ukrayna savaşı, iki tarafın da İHA’ları büyük bir oranda kullandığı ilk çatışma olmuştu.

Son zamanlarda Çin’de üretilen İHA’lar ve İHA parçalarının temininde hem Rusya hem de Ukrayna cephesinden azalma tespit edildi.

Royal United Services Institute, yaptığı değerlendirmede Ukrayna’nın temin ettiği İHA’larda ayda yaklaşık 10 bin kadar bir azalmanın yaşandığını aktardı.

Çin’in 1 Eylül itibariyle 4 kilogramı aşan uzun menzilli İHA’lar ile kamera ve radyo modülü gibi parçaları için getirdiği kısıtlamalara göre Çinli şirketlerin ihracat lisansı ve son kullanıcı sertifikası sağlaması gerekli.

Çin hükümeti aynı zamanda ticari amaçla üretilen İHA’ların askeri amaçlarla kullanılmaması kuralını da yürürlüğe soktu.

Çin’in kısıtlamalarının Ukrayna için şimdiye kadar İHA’ların kullanılmasında büyük bir sorun yaratmadığı aktarılmakta.

Ukrayna, Rusya’ya karşı savunmasında Çinli teknoloji şirketi DJI’ın ürettiği Mavic İHA’larını kullanmakta. Ancak bu İHA’ların bazı parçalarının temininde sorunların ortaya çıkmaya başladığı belirtildi; ileride durumun daha da kötüleşmesinden endişe ediliyor.

Termal görüntüleme kameraları havaların soğumasıyla birlikte önemini artırıyor.

Dünyanın en büyük ticari İHA üreticisi olan DJI, Şubat 2022’de savaş başladıktan iki ay sonra iki tarafa da İHA satışını durdurmuştu.

Rus gazetesi Kommersant, Çin’in getirdiği kısıtlamaların Rusya için de İHA ve parçalarının temininde zorluk çıkardığını kaleme aldı.