Çin'in Haziran Ayında Fabrika Faaliyetleri Yavaşladı

Sosyal Medyada Paylaş!

Çin'in Haziran Ayında Fabrika Faaliyetleri Yavaşladı

Özel sektör tarafından Pazartesi günü yapılan bir ankete göre, Çin'de fabrika faaliyetlerindeki büyüme Haziran ayında yavaşladı.

Caixin/S&P Global imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Mayıs'taki 50,9'dan Haziran'da 50,5'e düşerek faaliyette marjinal yavaşlamayla dikkat çekti. 50 puanlık endeks işareti, büyümeyi daralmadan ayırır.

Rakam, 30 Haziranda yayınlanan fabrika faaliyetlerinde düşüşlerin sürdüğünü gösteren resmi anketle birleştiğinde, dünyanın 2 numaralı ekonomisinin talebin zayıflamasıyla ikinci çeyrekte ivme kaybettiğine dair kanıtlara katkıda bulunuyor.

Önde gelen ekonomik bir gösterge olarak kabul edilen zayıf PMI’lar Çin’in bu yılın başlarında görülen köklü emlak krizi, yüksek genç işsizliği ve deflasyonist baskılar arasında COVID sonrasında toparlanmayı sürdürmek için mücadele ettiğini gösteriyor.

 

Önde gelen bir ekonomik gösterge olarak kabul edilen zayıf PMI'lar, Çin'in bu yılın başlarında görülen köklü emlak krizi, yüksek genç işsizliği ve deflasyonist baskılar arasında COVID sonrası toparlanmayı sürdürmek için mücadele ettiğini gösteriyor.

 

Piyasalar şimdi, merkez bankasının faaliyeti desteklemek için Haziran ayında kilit kredi verme gösterge oranlarını düşürmesine rağmen, ekonomik toparlanmayı desteklemek için daha fazla politika desteği bekliyor.

 

Caixin Insight Group'un kıdemli ekonomisti Wang Zhe, "Bir dizi son ekonomik veri, Çin'in toparlanmasının henüz istikrarlı bir temel bulmadığını gösteriyor, çünkü dahili büyüme sürücülerinin eksikliği, zayıf talep ve karartma beklentileri gibi önemli sorunlar devam ediyor" dedi.

"Haziran'ın Caixin Çin imalat PMI'sine yansıyan, giderek daha da zorlaşan bir iş piyasasından artan deflasyonist baskıya ve azalan iyimserliğe kadar uzanan sorunlar da aynı sonuca işaret ediyor."

 

Anket, Haziran ayında yumuşayan hem imalat üretiminin hem de yeni siparişlerin arttığını gösterdi.

Durgun satış büyümesi, fabrika sahiplerinin istihdama yönelik temkinli bir yaklaşım sürdürmelerine neden oldu ve bu durum üst üste dördüncü aydır düşüş göstermekte.

İyileşen arz durumu ve beklenenden daha yumuşak olan talep, fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskıyı daha da artırdı. Girdi maliyetleri Ocak 2016'dan bu yana görülen en yüksek hızda düştü.

50'nin kısmen üzerinde olan yeni ihracat siparişleri alt endeksi, yurt dışından gelen yeni iş miktarında çok az değişiklik olduğuna işaret etti. Şirketler, daha zayıf bir küresel ekonomik ortamın, ara mallara olan talebin artmasına rağmen, tüketim ve yatırım mallarına yönelik ihracat siparişlerini azalttığına işaret etmekte.

 

 

 

 

 

Kaynak: https://www.reuters.com/markets/asia/chinas-june-factory-activity-slows-conditions-weaken-caixin-pmi-2023-07-03/#:~:text=BEIJING%2C%20July%203%20(Reuters),concerned%20about%20sluggish%20market%20conditions