Çin’in ihracatı Mayıs ayında %7,5 ile beklenenden çok daha fazla düştü

Sosyal Medyada Paylaş!

 Çin’in ihracatının Mayıs ayında Şubat ayından bu yana ilk kez düşmesi, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki büyümenin yavaşlayabileceğine dair endişeleri artırıyor.

Çarşamba günü gümrük verilerine göre ihracat yıllık %7,5 düşüşle 283,5 milyar $’a geriledi ve bu, bir Reuters anketinin öngördüğü %0,4’lük düşüşten çok daha kötü.

Capital Economics’te Çin Ekonomisi başkanı Julian Evans-Pritchard, bir notta, düşüşün o kadar keskin olduğunu ve ihracat hacimlerinin mevsimsellik ve ihracat fiyatlarındaki değişiklikleri hesaba kattıktan sonra yılın başındaki seviyelerinin altına düştüğünü söyledi.

 

“Bu, Çin mallarına yönelik bastırılmış küresel talebe işaret ediyor” dedi.

Nisan ayında, Çin’in ihracatı yıllık bazda %8,5 büyüme ile beklentileri biraz aştı. Ancak Grow Investment Group baş ekonomisti Hao Hong, Mayıs ayı için hayal kırıklığı yaratan ihracat rakamlarının uzun vadeli eğilimin aşağı yönlü olduğunu gösterdiğini söyledi.

Enflasyonun - ve faiz oranlarının - yüksek kaldığı cansız ABD talebinden kaynaklanan bir düşüşe dikkat çekerek, Çin’in “kesinlikle altı ay daha” ekonomisini canlandırmak için ticarete güvenemeyeceğini söyledi.

 

Çarşamba günü yayınlanan gümrük verileri, Çin’in ABD’ye yaptığı ihracatın dolar değerinin Ocak-Mayıs döneminde bir yıl öncesine göre %15,1 düştüğünü, aynı dönemde Avrupa Birliği’ne yapılan ihracatın ise %4,9 düştüğünü gösterdi. Ancak Çin’in ASEAN’a ihracatı Ocak-Mayıs döneminde bir yıl öncesine göre ABD doları bazında %8,1 arttı.

Kaynak: https://www.cnbc.com/2023/06/07/chinas-exports-plunge-by-7point5percent-in-may-far-more-than-expected.html