DEFENDER 2023 TATBİKATINA ERMENİSTAN DA KATILACAK!

Sosyal Medyada Paylaş!

22 Nisan'da, büyük çaplı NATO askeri tatbikatları "Defender 2023" başlayacak. Bunlar, 10 Avrupa ülkesinin topraklarında ABD liderliğinde gerçekleştirilecek ve 2 ay sürecek. ABD'den 9,000 hizmet personeli ve 26 Avrupa ve eski Sovyet ülkelerinden 17,000 hizmet personeli bir araya gelecek.

Pentagon yardımcı basın sözcüsü Sabrina Singh, Washington'un Avrupalılara her türlü saldırıdan koruma yeteneğini göstermek istediğini söyledi. Bu nedenle, bahsi geçen manevralar, ABD'deki kuvvetlerin ve varlıkların stratejik konuşlandırılmasına (transfer) odaklanmıştır (7,000 ekipman parçası), ayrıca var olan ABD askeri stoklarının (13.000 ekipman parçası) diğer devletlerle işbirliği içinde kullanımını içermektedir. Katılımcılar arasında NATO üyesi olmayan ülkeler de bulunduğunu ve bunların üçünün eski SSCB cumhuriyetleri olan Moldova, Gürcistan ve Ermenistan olduğunu açıkladı.

“Kolektif Güvenlik Örgütü” üyesi Ermenistan’ın NATO Tatbikatında yer alması oldukça dikkat edilmesi gereken bir gelişme olarak Türkiye’nin karşısında durmaktadır.