DENDİAS’DAN HADSİZ AÇIKLAMA!

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, “Türkiye’nin tepkileri ABD için önemli olsaydı askeri güçlerin kullanımı için Meriç sınır bölgesinden birkaç kilometre ötedeki Dedeağaç'ı ya da Doğu Akdeniz'in kalbindeki Suda Deniz Üssü'nü seçmezdi” ifadelerini kullandı.

MÜTEKABİLİYET ESASI

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi olarak Dendias’ın bu hadsiz, aşağılayıcı ve saldırgan yorumlarını değerlendirerek artık Türkiye’nin de mütekabiliyet esasına göre hareket edeceğini umuyoruz.

ABD’NİN YUNANİSTAN’A VERDİĞİ ÖNEM SON DERECE ÖNEMLİ

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Kathimerini gazetesine ABD ile güncellenen savunma anlaşmalarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Dendias, “ABD'nin ülkemize özel önem vermesi ulusal çıkarlarımız açısından son derece olumludur.” ifadelerini kullandı.

İSRAİL VE BÜYÜK ARAP ÜLKELERİYLE İYİ İLİŞKİLER KİLİT ROL OYNUYOR

İsrail ve Arap ülkeleri ile Yunanistan ilişkilerine de değinen Dendias, "ABD'nin ülkemize özel önem vermesi ulusal çıkarlarımız açısından son derece olumludur. Yunanistan'ı Batı Balkan ülkelerinin AB'ye katılımında öncü rol oynayabilecek bir ülke olarak görüyorlar. Ayrıca bize Ortadoğu ve Körfez'i Avrupa ile bağlayacak bir köprü gibi davranıyorlar. İsrail ve büyük Arap ülkeleriyle son yıllarda geliştirdiğimiz iyi ilişkiler kilit bir rol oynuyor" ifadelerini kullandı.