Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile Görüştü

Sosyal Medyada Paylaş!

Karadeniz'deki askeri yoğunluk kendisini ekonomik ve politik hayatta da net bir şekilde göstermeye başladı. Bölgeden tüm küresel dünyayı etkileyen ana konuları konuşmak üzere görüşen Türk-Rus Dışişleri heyetlerinin ana gündeminde tahıl tankerlerinin Karadeniz'de güvenli yolculuğu, Karadeniz ve limanlara güvenli giriş-çıkışı ile Rusya ve Ukrayna'nın bu konuda yaşadığı endişeler öncelikle gündeme geldi. 

Türkiye'nin başarılı bir şekilde sürdürdüğü denge politikasının Ukrayna-Rusya savaş sahasında etkilerinin hissedilmesi ve iki ülkeninde savaştan doğan ticari ve ekonomik kaygılarını Türkiye'nin arabulucuğu ile çözüme kavuşturma gayretleri neticesinde Türkiye diplomatik ziyaretlerin yoğunlaştığı ülkelerin başında gelmekte. Diğer yandan Türkiye'nin Suriye'nin kuzey bölgelerine yerleşen bölücü terör örgütlerine yönelik güvenlik endişesi ve kaygısıda toplantının ana gündemlerinden birisi oldu. 

Rus mevkidaşı Lavrov ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu;  "Suriye konusunda farklı görüşlerimiz olsa da yakın iş birliği içinde çalıştığımız bir ülkedir Rusya Federasyonu özellikle Astana formatıyla Suriye'de siyasi bir çözüm bulma çabamız devam ediyor. " Türkiye ve Rusya'nın diğer bölgelerdeki işbirliği ilişkilerine de dikkat çeken Çavuşoğlu; "Ermenistan ve Azerbaycan arasında kapsamlı bir barış anlaşmasının imzalanmasını iyi olacağını düşünüyoruz. Tüm zorluklara rağmen ikili ilişkilerimizin artarak devam ettiğini söylemek isterim. Enerji alanında ve diğer konulardaki durumu ele aldık." ifadelerinde bulundu. 

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ise "Türkiye'nin Ukrayna-Rusya savaşındaki arabuluculuk rolüne teşekkür etti." Diğer yandan Lavrov, Akkuyu nükleer santrali ve Türkiye'ye gelen 7 milyon Rus turistin yarattığı ekonomik değeri de vurguluyarak Türkiye ve Rusya'nın turizm ve enerji alanlarındaki işbirliğine dikkat çekti.