DOC. DR. CIHAT YAYCI: "DUNYA ESKI SOGUK SAVAS DONEMINDEKI IKI KUTUPLU HALINE DONUYOR"

Sosyal Medyada Paylaş!

Rusya-Ukrayna krizine ilişkin açıklamalarda bulunan ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, "Başından beri söylüyorum. Rusya’nın politikası; karıştır, bağımsızlık ilan ettir, Rusya’ya katılma kararı aldır, İlhak kararı al Kırım - Donbas - Lugansk. Sırada Güney Osetya ve Abhazya var. Öngörülerimiz doğru çıkıyor." değerlendirmesinde bulundu.

OLAYLAR TAM DA DEDİĞİMİZ ŞEKİLDE İLERLİYOR...

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden yapılan açıklamada 'Olaylar tam da dediğimiz şekilde ilerliyor...' notu düşülürken, Cihat Yaycı'nın "Ruslar Kırım gibi, bağımsızlık ilanı ve sonrası ilhak yolu ile Donbass bölgesini alacaklar, belki Odessa gidecek Ukrayna karaya kilitli bir devlet olarak Rus etkisine girecek" değerlendirmesine yer verildi.

DÜNYA ESKİ SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNDEKİ İKİ KUTUPLU HALİNE DÖNÜYOR

Rusya'nın stratejisinin aslında dünyanın eski soğuk savaş dönemindeki iki kutuplu hale dönmesi üzerine şekillendiği ve Çin'in yeni bir kutup olarak ortaya çıkmasının önüne geçilmesi olduğunu belirten Yaycı, "Ciddi pazarlıklar karşısında Kazakistan gidiyor, Suriye gidiyor, Ukrayna gidiyor ve dünya aslında eski soğuk savaş dönemindeki iki kutuplu haline dönüyor. Bu iki kutuplu dünya düzeni aslında Çin’in başka bir kutup olarak çıkmasının önüne geçme durumu." değerlendirmesinde bulundu.

KAZAKİSTAN RUSYA'NIN TAMAMEN ETKİSİ ALTINA GİRMİŞ DURUMDA

Kazakistan'ın Rusya'nın tamamen etkisi altına girmiş olduğunu belirten Yaycı, "Bugün Rusya’nın tamamen etkisi altına girmiş durumdadır Kazakistan. Kazakistan girdikten sonra sıra Ukrayna’da. Bundan sonra korkarım ki Gürcistan’ın Güney Osetya ve Abhazya kaybettiğini açıklaması için zorlamalar olacak. Yani sıra Gürcistan’a gelecek." ifadelerini kullandı.