DOC. DR. CIHAT YAYCI, EL CEZIRE'YE "AMBARGOLARLA GUCLENEN TURK SAVUNMA SANAYII" BASLIKLI BIR MAKALE KALEME ALDI

Sosyal Medyada Paylaş!

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, El Cezire'ye "Ambargolarla Güçlenen Türk Savunma Sanayii" başlıklı bir makale kaleme aldı. Amiral Yaycı El Cezire'de Arapça olarak yayımlanan makalesi kapsamında Türkiye'nin ambargolar sayesinde savunma sanayisini her geçen gün güçlendirdiğini belirtirken, Türkiye'nin bulunduğu jeopolitik ve jeostratejik konum çerçevesinde mutlaka güçlü bir silahlı kuvvetlere sahip olmasının hayati bir zorunluluk olduğunu da belirtti.

TÜRKİYE'NİN GÜÇLÜ SİLAHLI KUVVETLERE SAHİP OLMASI HAYATİ ZORUNLULUKTUR

Türkiye'nin içerisinde bulunduğu jeopolitik ve jeostratejik konumun hem önemine hem de hassaslığına değinen Amiral Yaycı, "Türkiye, dünyanın en sorunlu bölgelerinin ortasında bulunuyor. Bu nedenle Türkiye'nin güçlü silahlı kuvvetlerine sahip olması hayati bir zorunluluktur." değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE AMBARGOLAR SAYESİNDE SAVUNMA SANAYİİSİNİ GÜÇLENDİRMİŞTİR

Amiral Yaycı, El Cezire'de Arapça olarak yayımlanan makalesi kapsamında Türk Savunma Sanayiisinin ambargolar sayesinde güçlendiğini belirterek, Türkiye'nin bu ambargolarla karşılaşa karşılaşa artık kendi göbeğini kendisi kesen küresel oyun bozucu, bölgesel oyun kurucu bir devlet olduğunu da ifade etti. Amiral Yaycı, "Türkiye ne zaman hak ve menfaatlerini korumak ya da güçlendirmek istese ya da kendi sanayisini ve kapasitesini geliştirmeye başlasa, büyük güçler Türkiye’ye yaptırımlar uygulamışlardır ve uygulamaktadırlar. Türkiye ambargolar sayesinde savunma sanayisini güçlendirmiş ve artık ambargolardan pek de etkilenmeyecek, küresel oyun bozucu, bölgesel oyun kurucu seviyesine ulaşmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: https://mubasher.aljazeera.net/opinions/2022/1/9/%D8%B1%D8%A6%D9%8A%D8%B3-%D8%A3%D8%B1%D9%83%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%AD%D8%B1%D9%8A%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%B1%D9%83%D9%8A%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82-5