DOC. DR. CIHAT YAYCI: HARITAYI DOGRU OKUMAK ZORUNDAYIZ

Sosyal Medyada Paylaş!

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Siyasetname Topluluğu tarafından düzenlenen ve Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın konuşmacı olduğu 'Mavi Vatan' başlıklı seminer 20 Aralık 2021 tarihinde Dumlupınar Üniversitesi'nde gerçekleştirilmişti. ASAM-TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, "Türkiye bir yarımada ülkesi değildir! Anadolu ve Trakya Yarımadaları olmak üzere iki yarımada ülkesidir! Haritayı doğru okumak zorundayız." değerlendirmesinde bulundu.

DÜNYA GELİRLERİNİN YILLIK %30'U DENİZLERDEN GELMEKTEDİR

Denizlerin önemine dikkat çeken Yaycı, "Dünya'da insanların % 70'i kıyı bölgelerinde yaşamaktadır. Bu oldukça önemli bir rakamdır. Dünya'daki askeri ve ekonomik güç merkezleri denizler etrafında kümelenmiştir. Örneğin; Kütahya, Türkiye özelinde bir kara şehridir fakat dünya ölçeğinde bir kıyı kentidir. Çünkü normalde kıyı bölgeleri sahilden bin kilometre içeridedir. Tarifi böyledir. Dünya gelirlerinin yıllık %30'u denizlerden gelmektedir. Deniz o kadar ekonomi ile iç içedir ki bizim denizlerle ilgilenmemiz gerekmektedir. Ham petrolün %70'i ve diğer ihtiyaç maddelerinin %85'i deniz yoluyla taşınmaktadır. Akdeniz Havzasının dünya denizlerindeki oranı %1'dir fakat dünya ticaretindeki oranı ise %30'dur. Dünya deniz ticaretinin %30'u da burada gerçekleşmektedir fakat biz burada %1'lik bile pay alamamaktayız. Dünyada deniz ticaretinden elde edilen gelir 600-700 milyar dolara yaklaşmıştır fakat biz 6-7 milyar dolar bile kazanamamaktayız. Deniz yolu dünyadaki en ucuz yoldur. Demir yolundan 3 kat, kara yolundan 7 kat, hava yolundan ise 21 kat ucuzdur. Dünya ulaştırmada en ucuz yolu tercih etmektedir." ifadelerini kullandı.

BİZ HARİTAYI DOĞRU OKUYAMAMAKTAYIZ

Biz haritayı da doğru okuyamamaktayız diyen Yaycı, "Türkiye bir değil iki yarımada ülkesidir! Bir Anadolu yarımadası, iki Trakya yarımadası! Mavi Vatan, Türkiye'nin ilan edilmiş veya uluslararası hukuka uygun olarak ilan edilmesi uygun görülen deniz yetki alanlarıdır. Mavi Vatan dediğimiz şey budur! Deniz yetki alanıdır. Enerji bakımından bakacak olursak dünyadaki petrolün %30'u denizlerden, doğalgazın ise %50'den fazlası denizlerden çıkartılmaktadır. Denizlerin payı gün geçtikçe denizlerin lehine büyümektedir. Türkiye, Moğolistan'ın bile üye olduğu denizcilik temelli bir birliğe üye olmamıştır." değerlendirmesinde bulundu.