DOÇ. DR. CİHAT YAYCI; Lozan’a göre, Türkiye Kıbrıs’ta şu veya bu şekilde dışlanamaz

Sosyal Medyada Paylaş!

İktibas Dergisi, 23 Ekim 2021 tarihinde Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (TÜRK DEGS), Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) ve Avrasya Bir Vakfı tarafından gerçekleştirilen ‘Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta neler oluyor, ne yapılmalı’ sempozyumunu okuyucularına aktardı. Yaycı'nın Lozan'ın 16. maddesi vurgusuna değinen İktibas Dergisi, Yaycı'nın Lozan’a göre, Türkiye Kıbrıs’ta şu veya bu şekilde dışlanamaz ifadelerine yer verdi.

‘Lozan’a göre, Türkiye Kıbrıs’ta şu veya bu şekilde dışlanamaz’

Sempozyumdaki konuşmasına Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Münhasır Ekonomik Bölge ilan etmesi gerektiğinin altını çizerek başlayan Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (TÜRK DEGS) Başkanı ve Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Lozan Barış Antlaşması’nın 16. maddesine göre Türkiye’nin Kıbrıs’tan dışlanamacağını vurguladı:

Doç. Dr. Cihat Yaycı ; “Lozan Barış Antlaşması’nın 16’ncı maddesi egemenlik devrine konu olan Kıbrıs, Musul, Kerkük ve Ege Adaları gibi diğer bütün ülke kesimleri ile ilgili genel nitelikli ortak bir düzenleme getirmektedir. Türkiye Lozan Barış Antlaşması’nın yürürlüğe girmesinden sonra, 16’ncı maddede sözü edilen ilgililerden biri, daha doğru bir ifade ile birinci öncelikli ilgili devlet olarak, egemenliğini devrettiği ülke kesimlerinin geleceği konusunda söz hakkına sahip olacağını saklı tutmuştur.” Yaycı sözlerine “Sonuç olarak, Lozan Barış Antlaşması’na göre Türkiye’nin rızası olmadan Musul ve Kerkük’ün statüsü değiştirilemez, Irak’ın kuzeyinde ve bu bağlamda Suriye’de yeni ülkesel statüler ortaya çıkamaz. Ve de Kıbrıs’ta şu veya bu şekilde dışlanamaz, her ne aksi irade, istek ya da talep olursa olsun Türkiye’nin onayı olmadan ne bugün ne de gelecekte hiçbir statü değişikliği olamaz. Esasen Lozan’da söz konusu olan tüm eski Osmanlı Devleti topraklarında Türkiye’nin onayı olmadan sınır değişiklikleri ve devlet kurmalar olamaz. Bu son derece açık hukuki bir gerçektir. Türkiye’nin bundan faydalanması gerekir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://iktibasdergisi.com/2021/10/25/cihat-yayci-abdnin-bugunku-hali-1919daki-ingilterenin-hali/