Doç. Dr. Cihat Yaycı ; "Mısır ile Olası Bir MEB Anlaşması Kapsamında Libya Hattı Esas Alınmazsa, bu Türkiye’nin bacağına değil, kalbine sıkılmış kurşun olur!"

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, @turkdegs resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada; "Mısır ile olası bir anlaşmada batıda Libya Anlaşması doğuda, Filistin ve İsrail ile var olan karşılıklı kıyılar esas alınmazsa bu Türkiye’nin bacağına değil, kalbine sıkılmış kurşun olur." ifadelerini kullandı.

LİBYA HATTI ESAS ALINMAZSA BU TÜRKİYE’NİN BACAĞINA DEĞİL, KALBİNE SIKILMIŞ KURŞUN OLUR!

Mısır ile olası bir MEB anlaşması kapsamında Libya Hattı Esas Alınmazsa, bu "Türkiye’nin bacağına değil, kalbine sıkılmış kurşun olur!" ifadelerini kullanan Yaycı, 28 derece doğu boylamının batısına dikkat çekti. 28 derece doğu boylamının batısına geçmeyen, Libya hattı ile birleştirilmeyen hiçbir koordinatın Mısır'a verilmemesi gerektiğini birçok televizyon programında ve gazetede ifade eden Yaycı, böyle bir senaryo kapsamında 'kimsenin Mısır'la anlaştık diye sevinmemesi' gerektiğini belirtti.

BÖYLE BİR SENARYO KAPSAMINDA LİBYA ANLAŞMASI KADÜK OLUR VE TÜRKİYE 60 BİN KM2 DENİZ ALANINI KAYBEDER

Cihat Yaycı, 28 derece doğu boylamının batısına geçmeyen, Libya hattı ile birleştirilmeyen olası bir Mısır-Türkiye MEB anlaşmasının sonucunda oluşabilecek senaryolar kapsamında Libya Anlaşmasının kadük olacağını ve buna istinaden de Türkiye'nin 60.000 km2 deniz alanı kaybedeceğini ifade etti.