DOC. DR. CIHAT YAYCI: "SINIR SORUNU YA DA TOPRAKLARI ISGAL ALTINDA OLAN DEVLETLER NATO'YA UYE OLAMAZ"

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, Ukrayna'nın NATO'ya üyeliği üzerine yanlış analizleri değerlendirdi... Amiral Yaycı Ukrayna ve Gürcistan örnekleri üzerinden giderek, “Sınır sorunu ya da toprakları işgal altında olan devletler NATO’ya üye olamazlar.” değerlendirmesinde bulundu...

YAYCI: "SINIR SORUNU YA DA TOPRAKLARI İŞGAL ALTINDA OLAN DEVLETLER NATO'YA ÜYE OLAMAZ"

Ukrayna'nın NATO'ya katılması üzerine değerlendirmeler yapanların NATO Antlaşması'nı bilmediğini vurgulayan Yaycı, “Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO’ya katılması ihtimal dahilinde gibi konuşanlar NATO Antlaşmasını kesinlikle bilmeyenlerdir. Sınır sorunu ya da toprakları işgal altında olan devletler NATO’ya üye olamazlar.” değerlendirmesinde bulundu.

YAYCI: "ÜYE OLDUKLARI ANDA 5. MADDE GEREĞİ NATO OTOMATİKMAN SAVAŞA GİRER."

Sınır sorunu ya da toprakları işgal altında olan devletlerin NATO’ya üye olmayacaklarını belirten Yaycı, böyle bir üyelik statüsü çerçevesinde “Üye oldukları anda 'hepimiz birimiz için' hükmünü içeren 5. madde gereği NATO otomatikman savaşa girmek durumunda kalır.” dedi. Amiral Yaycı açıklamalarının devamında, “Dolayısıyla, Ukrayna ve Gürcistan gibi devletler toprakları işgal altında oldukça ya da bu topraklardan vazgeçmedikçe NATO’ya üye olamazlar.” ifadelerini kullandı.