DOC. DR. CIHAT YAYCI: "TOPRAGI ISGAL ALTINDA OLAN YA DA SINIR SORUNU OLAN DEVLETLER NATO'YA ALINAMAZLAR."

Sosyal Medyada Paylaş!

Cüneyt Özdemir'in Youtube kanalına konuk olan Doç. Dr. Cihat Yaycı Ukrayna-Rusya krizine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş ve Ukrayna'nın NATO'ya alınmasının mümkün olmadığını belirtmişti. Yaycı'nın değerlendirmelerini Yeniçağ Gazetesi de gündemine taşıdı. Yaycı, "Toprağı işgal altında olan ya da sınır sorunu olan devletler NATO'ya alınamazlar. NATO'ya alınırlarsa ne olur? 5. madde hemen devreye girer. 5. madde nedir? Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için!" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Ukrayna neden NATO'ya üye olamaz? Emekli Tümamiral Cihat Yaycı canlı yayında açıkladı

YouTube'da Kenan Taş'ın Çözüm Önerisi programına konuk olan Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarını ve Ukrayna'nın NATO üyeliğini değerlendirdi.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarında 2'nci güne girilirken, tüm dünya gelişmeleri yakından takip ediyor.

YouTube'da Kenan Taş'ın sunumuyla yapılan Çözüm Önerisi programında da  gündem Rusya-Ukrayna savaşıydı.

"UKRAYNA'NIN NATO ÜYELİĞİ MÜMKÜN DEĞİL"

Programa konuk olan Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"NATO, NATO üyesi olmayan Ukrayna'ya karşı savaşa girmesi mümkün değildir. Ama bir dedikodu çıkardılar 'NATO'ya üye olun Ukrayna' diye. Olamazdı ki, yani bu nasıl bir söylenti. Çünkü toprak işgal altında olan ya da sınır sorunu olan devletler NATO'ya alınamazlar. NATO'ya alınırlarsa ne olur? 5.madde hemen devreye girer. 5.madde nedir: Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için! E alırsa NATO'nun Rusya ile savaşa girmesi gerekirdi ki hukuken böyle bir şey mümkün değil"

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/-emekli-tumamiral-cihat-yayci-canli-yayinda-acikladi-ukrayna-neden-natoya-uye-olamaz--514370h.htm