Doç. Dr. Cihat Yaycı; “Türkiye nasıl zemin kaybediyor?

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, @turkdegs resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada; "Türkiye nasıl zemin kaybediyor? Söyleyeyim." ifadelerini kullandı.

Yaycı'ya göre Türkiye, "MEB ilan etmiyor ve hâlâ Dışişleri Bakanlığı açıklamasında kıta sahanlığı diyor."

Hâlbuki kıta sahanlığı ilanı diye birşey söz konusu değil ve Yaycı'ya göre kıta sahanlığı ilan ettim sözü "son derece komik, aldatmaca ve kandırmaca" bir söz. Dışişleri Bakanlığı'nın kendi sitesinde de "kıta sahanlığı ilan edilmez" ifadesinin bulunduğuna değinen Yaycı, 'kıta sahanlığı haklarımız var' ifadesinin top çevirmekten ibaret olduğunu da belirtti.

 

TOPU KİMSE TAÇA ATMASIN

Türkiye'nin MEB ilan etmemesini sert bir şekilde eleştiren ve bunun diplomatik açıdan çok büyük bir yanlış olduğunu ifade eden Yaycı, "Kıta sahanlığı lafıyla kimse topu taça atmasın. Biz GKRY’den daha güçsüz bir devlet miyiz ki MEB ilan etmiyoruz?" ifadelerini kullandı.

GKRY BİZDEN BÜYÜK BİR DEVLET Mİ Kİ MEB İLAN EDİYOR DA BİZ MEB İLAN ETMİYORUZ?

Doç. Dr. Cihat Yaycı 4 Ekim 2021'de TV5 ekranlarında "Haber Merkezi" programına konuk olmuş ve "Özel hukukta ve devletler hukukunda silahların eşitliği prensibi vardır. O MEB ilan etti ise sen de edeceksin." demişti.