DOC. DR. CIHAT YAYCI: "TURKIYE’NIN MONTRO’NUN 19. MADDESINI UYGULAMASI NORMALDIR."

Sosyal Medyada Paylaş!

Türkiye'nin savaşan devletlerin savaş gemilerine Montrö'nün 19 maddesi çerçevesinde boğazları kapatması üzerine TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı açıklamalarda bulundu. Yaycı, Türkiye'nin Montrö’nün 19. maddesini uygulamasının normal olduğunu söyledi.

CİHAT YAYCI: "TÜRKİYE’NİN MONTRÖ’NÜN 19. MADDESİNİ UYGULAMASI NORMALDİR."

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı yaptığı açıklamada, "Türkiye’nin savaşan devletlerin savaş gemilerine Türk Boğazlarını kapatmasını öngören Montrö’nün 19. maddesini uygulaması normaldir. Ama tüm savaş gemilerine Boğazların kapatılması hakkını veren 20 ve 21. maddeleri uygulaması anormaldir ve uygun değildir." değerlendirmesinde bulundu.

YAYCI: "BU MADDELERİN UYGULANMASI TÜRKİYE’NİN KENDİNİ YAKIN SAVAŞ TEHLİKESİ ALTINDA GÖRMESİ ANLAMINA GELİR."

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı açıklamalarının devamında "Bu maddelerin uygulanması Türkiye’nin kendini yakın savaş tehlikesi altında görmesi anlamına gelir. Türkiye tarafsızlığını kaybeder. Çeşitli Bakanlar 19. Madde uygulanacak diyen Dışişleri Bakanından farklı açıklamalar yapıyorlar??" değerlendirmesinde bulundu.

Merkezden, Amiral Yaycı'nın TÜRK DEGS'den gerçekleştirdiği açıklamalarla birlikte 'Soru Ve Cevaplarla Montrö / Nedir, Ne Değildir?' kitabına da atıfta bulunularak Savaş ve Ticaret gemilerinin geçiş diyagramları paylaşıldı.