DOC. DR. CIHAT YAYCI'DAN ERZURUM TANITIM GUNLERI'NDE TURKUAZ VATAN DOKRINI!

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'dan Erzurum Tanıtım Günleri'nde Turkuaz Vatan Dokrini... Yaycı, “Türk’ün yaşadığı her yer, Türk’ün menfaatinin olduğu her yer, Türk’ün yetkisinin olduğu her yer Turkuaz Vatandır.” dedi.

 

MAVİ VATAN SADECE DENİZLERLE SINIRLI DEĞİLDİR

 

Erzurum Tanıtım Günleri’nde Yaycı’ya ‘Geçtiğimiz günlerde Gazeteci Kenan Gülerci tarafından şahsının çalışmalarına ve Mavi Vatan Doktrini’ne atıfta bulunularak bir köşe yazısı kaleme alındığı ve Gülerci Mavi Vatan’ın sadece denizlerle sınırlı olmadığını, Musul’la Kerkük’e kadar Türkmen yurdunu içine alan her tarafın aslında bir Mavi Vatan olduğunu belirttiği’ hatırlatılarak bu konudaki görüşleri soruldu.

 

Yaycı, “Kenan Bey benim dostumdur. Çok güzel bir yazı yazmıştı. Mavi Vatanı o kadar güzel anlattı ki… Hem de Mavi Vatanı bizim Türkmen yani Türk yurduyla birleştirdi. Kenan Bey’in söylemi çok doğru. Çünkü Mavi Vatan aslında Türkiye’nin ilan edilmiş ya da ilan edilmesi ön görülen deniz yetki alanlarıdır. Yani uluslararası hukuka göre denizleridir. Ama Mavi Vatan sadece denizlerle sınırlı değildir. Mavi Vatan barajlarla, göllerle, nehirlerle, ırmaklarla, çaylarla, bunlarda dahildir Mavi Vatana. Mavi Vatan bir su vatan demektir. Ama Mavi Vatan, Mavi Vatan’ın güvenliği, Mavi Vatana sahip olmak sadece denizde/denizden olmaz. Karadan olur. Eğer bugün Türkmeneli denilen bölge elimizden çıkarsa bugün Doğu Akdeniz tehlikeye girer. Onu çok güzel vurgulamıştı Kenan Bey yazısında. ‘Doğu Akdeniz’i elde tutmak istiyorsan, Mavi Vatanı elde tutmak istiyorsan, Türkmeneli’ni elde tutacaksın’ demişti. Türkmeneli dediğimiz hilal de Suriye Türkmeneli Hilalin yarısı Irak Türkmeneli Hilalin yarısı da Irak Türkleri’nindir. O nedenle Irak ve Suriye Türkleri’ne son derece sahip çıkmak gerekir. Kerkük meselesine de çok güzel dikkat çekti. Kerkük meselesine de sahip çıkmak gerekir. Mavi Vatan Türk milletinin geleceğidir. Sadece Doğu Akdeniz’de 572 yıl Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılayacak doğalgaz vardır. O nedenle Türk milletinin geleceği ve refahı ve de güvenliği denizlerle iç içedir.” değerlendirmesinde bulundu.

 

ERZURUM MAVİ VATANA SAHİP ÇIKTI

 

Erzurum’un bu memleketin kalbi olduğunu ifade eden Yaycı, Erzurum’un Mavi Vatana da her milli meseleye olduğu gibi sahip çıktığını belirtti. Yaycı, “Erzurum Mavi Vatana da her milli meseleye olduğu gibi sahip çıktı. O bayrağı taşıyor. Şöyle düşünülebilir. ‘Erzurum deniz kenti mi?’ denilebilir. Erzurum aslında bir göl kenti. Bir nehir kenti. Bir ırmak kenti. Bir çay kenti ve hemen bir buçuk saat sonrasında da deniz kenti. Erzurum’un ticareti de denizlerle iç içe. Trabzon limanından İran’a, Trabzon limanından Azerbaycan’a giden bütün yollar Erzurum üzerinden geçer. Erzurum il sınırları içerisinden geçer. Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Erzurum il sınırlarına dokunur. O nedenle Erzurum Mavi Vatanı gerçekten içselleştirdi. Üç nedenden dolayı. Bir, öneminden dolayı. İkincisi, kendi ekonomisinin de güvenliğinin de denizlerle iç içe olduğunu, hemen yakın çevresi denizdir çünkü Erzurum’un. Üçüncüsü, bu milli meseledir. Erzurum zaten milli meseleye duyarsız kalan bir kent değildir.

 

TÜRK’ÜN YURT EDİNDİĞİ HER YER TURKUAZ VATANDIR

 

Yaycı, “Kenan Bey’in yazısından sonra şöyle görüşler geldi. Aslında Türk’ün yaşadığı her yeri Turkuaz Vatan ilan edelim diye, ifade edelim diye. Çok güzel bir fikir. Türk’ün yaşadığı her yer, Türk’ün menfaatinin olduğu her yer, Türk’ün yetkisinin olduğu her yer Turkuaz Vatandır.” ifadelerini kullandı.