DOC. DR. CIHAT YAYCI’NIN “EASTMED PROJESI YUNAN VE RUM IKILISININ BENCIL TUTUMU VE TURKIYE DUSMANLIGI NEDENIYLE KADUK OLDU” MAKALESI EL CEZIRE’DE YAYIMLANDI

Sosyal Medyada Paylaş!

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın "EastMed Projesi Yunan ve Rum İkilisinin Bencil Tutumu ve Türkiye Düşmanlığı Nedeniyle Kadük Oldu" başlıklı makalesi El Cezire'de Arapça olarak yayımlandı.

EASTMED PROJESİ BAŞLANGIÇTA ÖLÜ DOĞDU

Amiral Yaycı El Cezire'de yayımlanan makalesinde Doğu Akdeniz Boru Hattının veya bilinen ismiyle Eastmed Boru Hattı projesinin Doğu Akdeniz havzasında karada ve denizde çıkan ya da çıkarılacak doğal gazı Kıbrıs adası güneyinden Yunanistan’a Türk Deniz Yetki Alanlarından geçecek şekilde denizaltında döşenecek boru hatları ile ulaştırma projesi olduğunu belirtti. Projenin hedefinin Yunanistan üzerinden İtalya'ya oradan da bütün Avrupa'ya doğalgazın aktarılması olduğunu belirten Yaycı, projenin varsayımının Türkiye’yi ve Türkiye’nin deniz yetki alanlarını baştan yok saymak üzere olduğundan zaten bu varsayımın/projenin başlangıçta ölü doğmasına neden olduğunu belirtti.

ABD BAŞKAN TRUMP DÖNEMİNDE PROJEYE AÇIK DESTEK VERDİ

Türkiye’yi yok saymakta olan ama boru hatlarını da Türkiye’nin kıta sahanlığı üzerinden geçirmeyi planlayan EastMed Projesinin AB’ye Rusya gazına alternatif olarak sunulduğu belirtildi.  AB'nin de Rus doğalgazına bir alternatif gaz tedarik projesi olması nedeni ile projeye sıcak baktığı ve ABD'nin de bu projeye Başkan Trump döneminde açık destek verdiği kaydedildi.

EASTMED PROJESİ MAALİYET ETKİN BİR PROJE DEĞİLDİ

Yapılan çalışmalar kapsamında projenin maliyetinin öngörülen 7 milyar dolardan daha fazla olacağı ortaya çıkınca İsrail'in de bunun üzerine projenin finansmanında zorluklar olduğunu belirtmeye başladığı ifade edilen makalede, kısaca EastMed projesinin maliyet etkin bir proje olmadığı ifade edildi.

EASTMED PROJESİ YUNAN VE RUM İKİLİSİNİN BENCİL TUTUMU VE TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI NEDENİYLE KADÜK OLDU

EastMed projesinden ABD'nin geri çekilmesinin önemli olduğunu belirten Yaycı, ABD'nin çekilmesindeki iki sebebi birincisi maliyet, ikincisi ise Doğu Akdeniz'deki gerginlik unsurunun oluşması olarak ifade etti. Yaycı makalesinin sonunda EastMed projesinin Yunan ve Rum ikilisinin bencil tutumu ve Türkiye düşmanlığı nedeniyle kadük olduğunu defaatle belirtti.

Kaynak: https://mubasher.aljazeera.net/opinions/2022/1/25/%D8%B1%D8%A6%D9%8A%D8%B3-%D8%A3%D8%B1%D9%83%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%AD%D8%B1%D9%8A%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%B1%D9%83%D9%8A%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82-7