DOC. DR. CIHAT YAYCI’NIN TURAN ORDUSU FIKRINE YONELIK DEGERLENDIRMELERI AZERBAYCAN MEDIA TURK TV’DE YAYINLANDI

Sosyal Medyada Paylaş!

DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’NIN TURAN ORDUSU FİKRİNE YÖNELİK DEĞERLENDİRMELERİ AZERBAYCAN MEDİA TÜRK TV’DE YAYINLANDI

 

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın Turan Ordusu fikrine yönelik değerlendirmeleri Azerbaycan Media Türk Tv’de yayınlandı. Yaycı, Türk Devletleri Askeri İşbirliği ve Savunma Teşkilatı kurulması yönündeki değerlendirmelerinin ardından “Biz birbirimizle ne kadar yakınlaşır, yakınlaştıkça birbirimize ne kadar kenetlenir ve birlikte hareket edersek o kadar güçlü oluruz.” ifadelerini kullandı.

 

TÜRK DEVLETLERİ ASKERİ İŞBİRLİĞİ VE SAVUNMA TEŞKİLATI

 

Türk Devletleri arasında son kurulan Türk Devletleri Teşkilatı’nın bir yansıması olarak sadece sosyal ya da ekonomik alanda değil, askeri alanlarda da işbirliği ve birliktelik oluşturulabilir diyen Yaycı, “Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşlik bağlarının Karabağ Savaşı’nda çok üst seviyelere çıkması bütün Türk Devletlerine de örnek olmuştur. Bugün Kazakistan ve müteakiben Özbekistan’la askeri işbirliklerinin, askeri tatbikatların, askeri eğitimlerin birlikte yapılması da bu örneğin yansımasıdır. Türk Devletleri arasında bu son kurulan Türk Devletleri Teşkilatının da bir yansıması olarak sadece sosyal alanda değil, sadece ekonomik alanda değil, askeri alanlarda da iş birliği ve birliktelik oluşturulabilir, oluşturulmalıdır. Nasıl diğer devletler birbirleriyle ikili, çoklu antlaşmalar yapıyor ise bir Türk Devletleri askeri iş birliği teşkilatı ya da Türk Devletleri askeri iş birliği ve savunma teşkilatı kurulmalıdır. Bunun adı Türk Devletleri askeri işbirliği ve savunma teşkilatı olabileceği gibi Turan Askeri İşbirliği ve Savunma Teşkilatı da olabilir. Böylelikle hem birlikte eğitim yapma, askeri alanda birbirleriyle aynı sözleri kullanma, aynı standartlara erişme, birbirleriyle tecrübeleri paylaşma, birbirleriyle savunma teknolojisindeki gelişmeleri paylaşma, birlikte hatta savunma silahları üretme, birlikte eğitimler yaparak bir tek ordu şekline dönüşebilme ve birine saldırı olduğunda diğerlerine de saldırı olmuş gibi kabul edilecek şeklinde bir hüküm konularak bu antlaşma metnine aslında bambaşka bir Türk Devletleri Askeri İşbirliği ve Savunma Örgütü kurulması mümkündür ve olmalıdır da.” değerlendirmesinde bulundu.

 

BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ

 

Türklerin dünya coğrafyasında çok geniş bir alana yayıldığını belirten Yaycı, “Biz birbirimizle ne kadar yakınlaşır, yakınlaştıkça birbirimize ne kadar kenetlenir ve birlikte hareket edersek o kadar güçlü oluruz. Biz dünya coğrafyasında çok geniş bir alana yayılmış bir milletiz.” dedi.