Doğal Gaz Sorunları Doğu Akdeniz'de Umut Ve Çatışmayı beraber Sağlıyor

Sosyal Medyada Paylaş!

Enerji piyasaları kısmen Ukrayna ve İran'daki olaylar, bir de OPEC'in üretim kesintisi nedeniyle zaten çalkantılıyken, dünyanın başka bir bölgesi şu anda enerji sorunlarıyla sarsılıyor. Doğu Akdeniz Bölgesi doğal gazın hem umut hem de istikrarsız bir ortamda çatışma sağlama ihtimaliyle birlikte gündeme geldi.

 

İlk parlama noktası İsrail-Lübnan deniz sınırının batısındaki alandır. İki doğal gaz sahası, Karish ve Qanaa, tarafların tam olarak nerede bulunduğuna dayanarak gazın hangi kısımlarına kimin sahip olduğunu belirlediği takdirde arama faaliyetlerine başlanabilecek. Karish sahası İsrail suları içinde görünüyor, Qanaa sahası ise her iki ülkenin iddialarını destekliyor.

 

Pazartesi günü, İsrail ve Lübnan'ın her ikisi de en son Amerika’nın arabuluculuğu ile verilen öneriyi kabul ettiği için sonunda başarılı olunmuş gibi görünüyor. Lübnan Enerji Bakanı Walid Fayyad, hiç vakit kaybetmeden Fransız enerji şirketi Total'in Qanaa sahası araştırmalarına derhal başlayacağını duyurdu.

 

Yunan ve Mısır dışişleri bakanları bir araya geldiler ve geçen hafta Türkiye ile Libya arasında Türkiye'ye Doğu Akdeniz’de bulunan doğal gaz sahalarını geliştirme hakkı veren bir anlaşmayı kınadılar.

 

Libya, Afrika'daki en büyük petrol rezervlerine sahiptir ve ülkenin Türkiye ile Osmanlı İmparatorluğu'na kadar uzanan tarihi bağları vardır. 2019'da iki ülke, geniş bir anlaşma imzalamıştı.

 

Ancak bu yeni anlaşma somut bir şeyle ilgili ve iki ülkenin tarihi rakipleri Yunanistan ve Mısır'ın şimdiden öfkesini çekti. Mısır, Dbeibah'ın Libya'daki rakibi, doğu merkezli Halid'in Haftar'ını destekliyor ve Yunanistan, anlaşmanın kendi egemen topraklarını ihlal edebileceğinden endişe ediyor.

 

Tüm bunlar, dünya medyasının gözü Ukrayna, Çin ve İran'da olsa da, başka yerlerdeki enerji gelişmelerinin de uluslararası yankı uyandıran bir fitili ateşleyebileceği sonucuna varıyor.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/danielmarkind/2022/10/12/natural-gas-issues-provide-hope-and-conflict-in-the-eastern-mediterranean/?sh=4900194d4a0c